top-logo

14 Ramazan 1440

Seçimler Yaklaşıyor, Safları Sıklaştıralım!

Seçimler Yaklaşıyor, Safları Sıklaştıralım!

31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken, muhalif kanat safları olabildiğince sık tutarak birlik, beraberlik mesajları ile rakibine karşı tek yumruk olduğunu göstermeye çabası içinde. Normalde bir araya gelemeyecek grupların bir elde toplayan gücün, bu grupların menfaatine uygun gelecek bir çatı bulup toplaması bakımından dün olduğu gibi bugün de o güçlü ellerin iş başında olduğu söyleyebiliriz.

Son seçimlerde de az çok olduğu gibi yine önümüzdeki bu seçimlerde de net olarak görüyoruz ki; ülkücü kesim, sol kesim, marjinal kürtlerin ve İslami kesim temsilcileri gibi görünen kesimlerin bir havuzda toplanarak fikir birliği içerisine sokulmuş durumdalar. Bu grupta olmayanları tenzih ederim. Lakin farklı ideoloji ve fikriyata sahip grupların bir ruh ile bütünleşmesi tamamen menfaat ve köprüyü geçene kadar politikası olacağı kanaatindeyim. Neden mi? Başlarında bulunan iktidar durdukça kendilerinin alacakları oylar ile etki bakımından fayda getirmediğinden tek yumruk olup adım atmak ve büyük lokmayı parçalamak istemeleri sebebiyledir. Son zamanlarda söyledikleri söz ve beyanatlarında bile ağız birliği içerisinde bulunmaları ortaklıklarını tesciller niteliktedir.

Seçimler demokratik olarak yapılan herkesin kendi hür iradesiyle, siyasilerin yaptıkları, yapacakları icraatlara göre değerlendirilerek oylar kullanılacak elbette ancak seçimlerde başa getirilen adayları özellikle iyi irdelememiz, televizyon ekranlarından güzel sözlerle yaptıkları propaganlara aldanmamız gerekir. Gösterilen adaylara oy vermeden önce iki kere düşünmeli, vaat ettikleri proje ve potansiyeline, beyanatlarını dikkate almalıyız.

Sandıklara ve oylara sahip çıkacağız ancak genellikle seçim sonrasında işi sulandırmak adına yapılan sandıklarla ilgili spekülasyonlara mahal oluşturacak durumlar devlet tarafından fırsatçıların eline verilmemelidir. Sandıklar; günümüzde halkın iradecisini seçebileceği ve aynı zamanda değiştirebileceği doğru bir yoldur. İradecileri değiştirmek için taşla sopayla olmayacak işlere kalkışmak demokrasiyi alt üst etmek olacaktır. Demokrasi demokrasi demekle demokrat olunmayacağı da aşikardır. Bir örnekle açıklayalım: Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerde idam yasak olduğu halde onlarca kişiyi idam eden ve darbeyle başa gelmiş olan malum şahıs Sisi’nin davetine katılan bu ülkeler için hak ve demokrasiden bahsetmek mümkün olmadığı gibi kendilerini demokrasinin beşiği görenlerin özellikle müslümanlara yapılan zulümler karşısındaki tutumları insan hakları ve hürriyetleri noktasında faşist tutumlarını ortaya sermez mi? Nerede kaldı demokrasi diye sorarlar insana.

Osmanlı zamanında demokrasi yoktu belki ama şeriatın getirmiş olduğu adalet biçimi sayesinde halkın hakkının gözeletildiği bir ortamın bulunması bakımından Osmanlı demokrattı denebilir. Gayri Müslüm ve Müslümanlar kendi şeriatlarının hükümlerine göre yargılanmaktaydı. Adalet isteriz naraları atılan dönemlerde ise 31 Mart Darbesiye indirilen Ulu Hakan 2. Abdulhamid Han’ı sonrasında yanlış yaptıklarını anlayanlar belki çok aradılar ama iş işten geçmişti bir kere. O dönemki şartlara veya yasaya göre darbeyle iradeyi alaşağı ettiren zihniyetin adaleti gerçekleşmiş mi oluyordu, bu adalet birilerinin istediği zaman devreye girerek görmek istemediklerini yok etmek üzerine mi kurulmuş bir sistemdi acaba. Böyle bir tutum içerisinde ne insan hakları ne de özgürlüklerden bahsedilebilirdi. Bazı odakların özellikle yazılı medya ile halkı tesiri altına almaları sonucu O gitsin yerine kim gelirse gelsin doktrini ülkeyi 10 yıl içinde felakete sürüklemiş ne adalet ne de demokratlık bırakmıştı. Ülkemizde de seçimse seçim, sandıksa sandık durumuna bu yüzden sahip çıkmalı belli cenahların isteklerine göre demokrasinin çiğnenerek değiştirilmesine yani darbelere mahal vermemeli herkes verdiği oyuna sahip çıkmalıdır.

Doğru yalnız şu partidir denemez elbette. Ancak düşmanlar kapıda beklerken onları sevindirecek bir sonuca adım atmak aynı zamanda terör örgütlerini de sevindirecektir unutmayalım. Aklı selim ve ferasetle düşünülerek seçimlerde oy kullanılmasının herkes için hayırlı bir sonuç getireceğini düşünüyorum. Belediye seçimleri, milletvekili seçimleri için de bir gövde gösterisi, moral, motivasyon kaynağı olacağından siyasetin geleceğini görmek açısından önemli olcaktır. Bu ülke hepimizin, herkesin istikrardan, haktan ve halktan yana belediye seçimlerinde doğru insanlara oylarını kullanmaları ve sandığa gitmeleri temennisiyle sağlıcakla kalın.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : başyazı | demokrasi |