top-logo

14 Ramazan 1440

Hitap muhataba biçilen kıymettir

Hitap muhataba biçilen kıymettir

Selamün Aleyküm dertdaşlarım. Selam; ne güzel bir kelam değil mi? “Allah’ın rahmeti bereketi üzerine olsun ve benden sana zarar gelmez.” anlamındadır. Bu müslüman kardeşine hürmetin şahıdır. Bende size bu şekilde hürmet ile hitap etmek istedim Vesselam…

Asıl konumuza gelecek olursak.

Bizim bu dünyada ki muhatabımız kimdir?

Akademik Şuur’un sloganlarından biri:
“ÖLDÜKTEN SONRA MUHATABIN KİMSE ŞU ANDA MUHATABIN ODUR!” sözüdür.

Eğer bu dünyada sen Allah(cc)’ın sana koyduğu kanunları muhatap alıp yaşıyorsan. Öldükten sonrada ona döneceğine ve hesap vereceğin inanıyorsan. Bu dünyadaki muhatabın bellidir.

Bu dünyada zevk-ü sefa için yaşıyorsan ve öldükten sonra yok olacağına herhangi bir hesap(mahşer) gününe inancın yoksa; muhatabın kendi nefsinden başkası değildir.

Müslüman olarak bizim bu dünyada ki muhatabımız Hz. Allah(cc) ve onun en güzel Rasulü olan Hz. Muhammed Mustafa (sav)dir. Hz. Allah(cc) ve Rasulü Hz. Muhammed Mustafa (sav)’i anarken hitabımız ve edebimiz bellidir.

Ancak son zamanlarda Kur’an-ı Kerim’e ve Peygamberimiz(sav)’e saldırılar artmaktadır. Din-i Mübin-i İslam’ı yanlış anlaşılmalardan kurtardığını iddia edenlerin vaaz, sohbet ve kitaplarında görmekteyiz ki; sözlerinde ne Allah’ı ne de Peygamberimizi anarken bir hürmet veya hitap biçimine rastlamıyoruz.

Allah muhafaza herhangi bir ifade, kavram gibi Allah’tan dinden bahsedip. Herhangi bir şahısmış gibi Peygamberimizden, Ashaptan, Tabinden, Tebe-i Tabinden ve Allah dostlarından bahsederler.

Her zaman ifade etmişizdir. Konu Allah-ı azimüşşan ve Din-i İslam olunca kimi dinlediğimize neyi okuduğumuza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Herhangi bir yiyecek aldığımızda nasıl son kullanma tarihine ve içindekiler kısmına bakıpta alıyorsak. Aldığımız kitap ve dinlediğimiz şahısların muhataplarımıza hitaplarına bakmak zorundayız.

Bu noktada bir kontrol mekanizmamız olmalı. Mesela, dinlediğin veya okuduğun şeyler seni daha çok ibadet yapmaya ve Allah(cc) ile arandaki bağı kuvvetlendirip seni tefekküre sevk edip. Seni daha çok ibadete, Allah(cc) zikre ve Peygamber Efendimiz (sav) örnek almaya itiyorsa…. İzlediğin, dinlediğin ve okuduğun şey doğru yoldur.

Ancak bunların dışında seni sorgulamaya, kuşkuya ve acabaya itiyorsa. Seni bazı şeylerden soğutuyor. Allah’ın kitabına, Peygamberimiz(sav)’in sünnetine karşı soğukluk oluşturup. Seni Allah dostlarından uzaklaştırıyorsa. İzlediğin, dinlediğin ve okuduğun şey yanlış yoldur.

Bu yüzden muhataplarımıza yapılan hitap bizim için hem kıstas hemde önem arz etmektedir.

Nasıl bir şahsa mektup yazarken “Sn. Mehmet Bey” diye başlayıp. Sonunda “hürmetler, saygılar ve sevgiler…” diye bitiriyorsan asıl muhatabına nasıl hitap ettiğine de dikkat et.

Dikkat et ki Allah(cc) sana

“Ey huzura kavuşmuş insan! Sen O’ndan hoşnut, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. (Seçkin) kullarım arasına katıl ve cennetime gir!” (FECR 27-30)

diye hitap etsin. İnşallah. Allah’a ısmarladık.

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : Allah | hitap | islam | kıymet | muhatap | peygamber |