top-logo

14 Ramazan 1440

Geleceğimizi Aileler Belirleyecek

Geleceğimizi Aileler Belirleyecek

Daha önce bu konuda yazmaya gayret ettim. Aile kavramı toplulumuz nezdinde maalesef çok kez yara almaktadır. Eğitim eksikliğinden tutunda, işsizliğe oradan tutunda ilim, bilgi ve kültür eksikliklerimizin temeli aile yuvamızın sorunlu oluşundan kaynaklanmaktadır.

Bu noktada Yeni Mecmua’da ki haber’de görmekteyiz ki (http://yenimecmua.com/2018/12/07/her-5-evliden-1i-bosaniyor/) her 5 evliden 1’i boşanmaktaymış. Bu sayıya nedense çok şaşırmadım. Evlilik yaşının dünya koşuşturmacası içinde ötelenmesiyle birlikte dünyanın zevkleri içinde erkekler ve kızlar artık evliliği önemli görmemektedirler.

İslam dinimizin en büyük temel kavramını oluşturan Aile kurumu yüzyılımızın içinde bir çok sorunun kaynağı noktasına ulaşması bu kurumun günden güne bozulması ve önlemlerin alınmamasından kaynaklıdır.

Aile kurumu içinde erkek ve kadınların anayasa ile devamlı olarak bir tarafın güçsüz oluşu ve korunma ihtiyacı ile birlikte ya erkek kendini güçlü hissedip kadına zulüm etmekte. Yada kadın kendini erkekler içinde bir şeyleri kanıtlama ihtiyacı gibi hissedip, erkeğe zülmetmektedir. Bu noktada her iki taraf yanlış düşünmektedir. Bu yanlışa Aile Bakanı ve Mecliste alınan yanlış kararlar da eklendiği zaman Aile kurumuz tamamen yanlışa düşmektedir.

Erkek ve kadın arasında ki dengeyi kurmak için dünyevi yasalara başvurmak en büyük sorunu meydana getirmektedir. Erkek ve kadın arasında ki muazzam dengeyi Allah’ü teala ve Peygamberimizin yaşantısı muazzam bir şekilde ortaya komuşken başka bir yasa ve kanun aramak bizleri bu suça, bu yıkıma ortak etmekte.

İslam’da Aile kavramında kadını erkeğe Allah’ın emaneti olarak takdim etmiş bir Allah’ın gücü karşısında erkek nasıl olurda bir emanete sahip çıkmaz? Peygamber Efendimiz (sav)’in emin insan vasfına sahip olmayan bir erkeği evlilik adına kabul etmiş bir kadın ve kadının erkeğe hizmetini cihad sevabı olarak görmeyen bir kadını kabul eden erkek için ne diyebiliriz?

Tüm sorunlarımızın ana temel kaynağı aile gibi bir müessese içinde her konuda olduğu gibi İslamıda herşeyin dışında kabul ediyoruz. Ancak herşey de İslamı merkeze koysak bir çok sorunumuz İslamın güzelliği ile çözülecektir. 

İslami erdem ile yetişmiş bireylerin oluşturduğu aile kurumu asla sorunların kaynağı olmayacaktır. Aile de yetişmiş bireyler de geleceğe umut fidanı olacaktır. Bu yüzden sorunlarımızda İslamı merkeze alıp düşünüp, konuşalım. Vesselam….

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : aile | birey | evlilik | gelecek | islam |