top-logo

14 Ramazan 1440

Mevlana’nın öğrencisi!

Mevlana’nın öğrencisi!

Bir Mevlana’nın öğrencisi huzura gelip. Efendim ben Şeriat, Tarikat, Hakikat ve Marifet kavramlarını tam anlayamadım. Nasıl bunları daha iyi öğrenebilirim diye sual eder. Mevlana git şu dershanede talim çalışan 4 öğrencinin enselerine birer kere vur der. Öğrencisi dershaneye gider ve öğrencilerin enselerine birer kee vurur. Öğrencilerin tepkileri şöyle olur.

Birinci öğrenci kalkar aynı şekilde karşılık verir ve ensesine bir kez vurur.

İkinci öğrenci kalkar tam vuracakken vurmaktan vazgeçer.

Üçüncü öğrenci oturduğu yerden başını çevirir ve vuranın kim olduğuna bakar.

Dördüncü öğrenciyse hiç aldırış etmeden dersine devam eder.

Öğrenci tüm bu olanlardan sonra Mevlana Hazretlerinin huzuruna gelir ve Mevlana sorar tepkileri ne oldu diye. Daha sonra öğrenci olup biteni anlatır. Mevlana Hazretleri de birinci şeriattı sana aynı ile mukabele etti. İkincisi ise tarikattı son anda nefsine hakim oldu. Üçüncüsü  ise sadece dönüp baktı kendisine gelen şerrin Allah’tan olup Allah’ın kimi vesile yaptığını görmek istedi. Dördüncü olan ise marifetti bu ise şerrin Allah’tan geldiğine iman edip Allah’ın kimi vesile ettiği ile bile ilgilenmiyor. Çünkü kendisi için bu dünya gelip geçici ve zaman kaybına dahi lüzum görmüyor.

Bu kısa hadiseden bize düşen hikmet kendimize sormalıyız biz hangisiyiz? Neye ne kadar önem veriyoruz. Dünya’ya ne kadar değer veriyoruz. Allah’tan bize gelen hayır ve şerlere nasıl muamele edip nasıl yol alıyoruz.

Acaba yol alıyor muyuz? Yada gerisin geriye dönüyor muyuz? İlim olmadan amel olmaz derlermiş. İlmine ne kadar değer veriyoruz ki amelimiz nicedir?

Vesselam.

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : hakikat | marifet | mevlana | öğrenci | şeriat | tarikat |