top-logo

14 Ramazan 1440

Güzel İşler Derneğiyle Güzel İşler Yapmaya Var mısınız?

Güzel İşler Derneğiyle Güzel İşler Yapmaya Var mısınız?

Yazı görsel olarak indirebilmeniz için lütfen tıklayınız.

Güzel İşler Derneği ne zaman ve nasıl faaliyetlere başladı?

2014 yılında 7 arkadaş perşembe günleri bir araya gelmeye başladık. İlk zamanlar kendi aramızda sohbet grubu oluşturmuştuk. Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyup sohbet ediyorduk. Daha sonraları Arda Turan Spor Tesislerinde her Cumartesi 21:00-22:00 arası halı saha maçları yapmaya başladık. Amaç ilk zamanlarda hobi ve vakit geçirmekti. Zamanla çevremizdeki tanıdıklarımız ile bir araya gelip güzel ve temiz bir ortam oluşturmaya başlamıştık. Zamanla bu faaliyetimiz devam ederken bir çok yeni insan aramıza katılmaya başladı. İnsanları ilk sohbete veya çorbaya getiremezsiniz ancak zamanla 15 yaşından tutun 55 yaşındaki amcalarımız halı saha maçlarına gelmeye başlamışlardı. Bir kısmı bizim ile futbol oynarken bir kısmı bizi izleyip vakit geçirmeye başlamışlardı.

Biz zamanla kendi aramızda Darülaceze ziyaretlerini yapmaya başlamıştık. Bir zaman sonrada bu faaliyetimizi düzenli hale getirdik ve her ay Darülaceze ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Çünkü zamanla bizi tanıyan insanlar bizleri beklemekteydiler. Buradaki insanların dertlerini dinlemeye ve onlara yardımcı olmaya çalıştık.

Zamanla çevremizde ki insanlardan haberdar olmaya başladık. Çevremiz ve muhtarlıkların sayesinde 100 ihtiyaç aile tespit ettik. Bu ailelere ziyaretler gerçekleştirdik. Suistimal oluşmaması için ev ziyaretleri gerçekleştirip bu insanları ziyaret ettik. Zamanla 100 aileyi azalttık ve gerçekten ihtiyaç sahibi 10 aile tespit ettik. Daha sonra bu 10 aileyi her ay ziyaret edip ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için BİM kartı vermeye başladık. Bayram geldiği zamanlarda LC WAIKIKI kartı verip kendi ihtiyaçlarını kendilerinin sağlamasına yardımcı olduk. Şimdi 4 sene oldu ve hala bu 10 aileye yardım yapıyoruz.

Son 1 senedir hanım komisyonu kuruldu. Hanım komisyonunda 3 kişi sorumlu hanım ablalarımız var. Onlarda aile ziyaretlerini gerçekleştirip ailelere maddi ve manevi destek veriyorlar.

Bizler bir araya geldiğimiz zamanlarda farklı olarak ne yapabiliriz diye konuşurken Cumartesi akşamları halı saha maçından sonra çorba dağıtımına başladık. İlk zamanlarda birazda tecrübesizdik. Otogar çevresindeki kimsesiz insanların bizleri tanımadıklarında çorba dağıtımında çorbaları dağıtamadığımızdan kendimiz içmeye başladık. Daha sonra yelek giyerek ve devamlı olarak bu faaliyeti sürdürdüğümüzde insanlar bizleri tanımaya başladı. Zamanla onlarla oturup beraber çorba içer konuşur sohbet eder ve dertlerini dinler olduk.

Bir zaman sonra bu kimsesiz insanların dertlerini dinlemeye başladığımızda gördük ki, bu insanların duş ve çamaşır ihtiyacı var. Bunun için çevreden gelen çamaşırlarda olmaya başlayınca. Bizim bir yer açmamız gerekiyordu. O zaman bu dernekleşme olmaya başladı. Bu yeri kiraladık ve insanların duş ve çamaşır ihtiyaçlarını karşılamalarını sağladık. Kimsesiz insanlar her Cumartesi günü saat 15:00’te buraya gelip duş ve çamaşır ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bıraktıkları çamaşır bir hafta sonraya yıkanmış, kurulanmış ve temiz bir şekilde hazır oluyor.

İlk zamanda dernekleşmeye sıcak bakmıyorduk. Çünkü dernek olunca ortaya artık resmiyet giriyor ve yapılan yardımlarda samimiyet ortadan kalkabiliyor. Ama yine biz bu durumu koruyarak kendi aramızda sorumluluk sahibi olarak nitelendirmesi yaptık. Sorumluluk sahibi olan arkadaş o faliyet için bir adım önde oluyor. Kimse olmasa bile o arkadaş o gün o faaliyet için orada olmak zorunda oluyor. Bu şekilde dernek yerimizi tuttuk. Daha önce farklı yerde toplanıp sohbet yapıyorduk. Artık bu dernek yerimizde Perşembe günleri sohbet yapar olduk.

Herhangi bir kurum ve kuruluştan yardım alıyor muyuz?

Hayır herhangi bir yardım ve kuruluşa bağlı değiliz. Herhangi bir yardımda almıyoruz. İlk zamanlar 7 kişi bir araya geldiğimizde kim ne kadar ihtiyacından arttırabilirse o kadar ortaya para koyup toplamaya başladık. Daha sonra çevremizden ve sosyal medyadan duyarlı insanların yardımları ile insanların ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Mesela bir ailenin buzdolabı ihtiyacı var. Biz bunu sosyal medyadan duyurup insanların yardımcı olabilmelerini sağladık. Bizlerde ilk zamanlarda bilinmiyorduk. Ancak zamanla insanlar bizleri tanıyıp güvenmeye başladığı için yardımcı olmaya başladılar. Bizde duyarlılığı sağlamak adına ailenin adresini verip yardım yapacak insanın bu adrese buzdolabını göndermesini sağladık. Yine aynı şekilde bir ailenin fatura borcu var ve biz bunu yine sosyal medyadan fotoğrafını paylaşarak yardım topladık ve ailelere yardımcı olmaya çalıştık.

Bu zamana kadar kaç kişiye ulaştınız?

Biz 10 aileye 4 yıldır yardım yapıyoruz. Her yıl market ve bayramlarda mağaza alışveriş kartı veriyoruz. Onun dışında evsizlerden her cumartesi 15 kişi duşa geliyor. Çorba dağıtımında 30-40 kişiye çorba dağıtıyoruz. Darülacezede ziyaretlerimizde aynı şekilde her ay devam ediyor.

Sosyal medyada ne gibi bir farkındalık oluşturmaya çalışıyorsunuz?

Yapmış olduğumuz iyilikleri çoğaltmaya çalışıyoruz. İnsanları rencide etmeden yardımlar sağlayıp, insanları hayra davet etmeye teşvik ediyoruz. Bu yönde sosyal medyada aramızda katılanlar oldu. Adem Özköse abinin paylaşımları ile aramıza katılanlar gelenler ve yardım yapanlar oldu. Biz gösteriş amacı olmadan çalışma içindeyiz. Herhangi bir iyilik illa bizim ismimizin altında yapılması şart değil. Bizim için bir yerde iyilik olması yeterli. Bazen bir şey oluyor ve illa biz halledeceğiz diye bir şey yok. Bir şekilde bir sorun başla derneklerin katkısı ile hallediliyor.

Güzel İşler için Sizlere Yardım etmek isteyenler size nereden ulaşabilirler?

Bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirler. Yeni bir web site yapmaya çalışıyoruz. 3-4 aydır uğraşıyoruz. Gönüllüler olursa faaliyetlerimizi arttırabiliriz. 30 kişi ile çorba dağıtımına çıktığımızda kimsesiz insanların ihtiyaçlarını dinlemiş ve sıkıntılarına çözüm bulmuş oluruz. Onun dışında az kişi ile sadece çorba dağıtımı gerçekleşmiş oluyor ve bir çorba ile sadece bir gün karınları doymuş oluyor. Maksatımız onların haftada bir karınlarını doyurmak değil. Sorunlarına kesin çözümler üretebilmektir. Epilepsi bir kimsesize yardım edip sosyal medya üzerinden bakanlık vasıtası ile bir kuruma yerleştirmiştik. Ancak psikolojik sorunları devam ettiği için orada tutunamadı ve tekrar sokaklarda kalmaya başladı. Bir süre sonra vefat etti. Bizler yardımlarımız ile ne kadar uğraşsakta bazen yetersiz kalabiliyoruz. Daha çok kişi olursak en azından Bayrampaşa’da kimsesiz kimse kalmaması için herkese dokunmuş ve sahip çıkmış oluruz. Böylece dışarıda kimse kalmamış olur. Bizim amacımız budur.

Ama onun dışında iyilik yapmak isteyen illa bizim ile olması gerekmiyor. Bize soruyorlar başka yerde şubeniz var mı diye. Bizim başka şubemiz yok. Ancak iyilik için illa bizim olmamız şart değil. Çevrenizdeki huzur evlerini ziyaret ile başlayabilirsiniz. İlla bir kurum olmasına gerek yok. Termos ile çorba dağıtmaya başlayabilirsiniz. Biz insanlara yardım ettiğimizde fotoğraf çekinip sosyal medyada paylaşmadan maksatımız iyilik olsun ile yola çıktık. Bu hususta da çok dikkatli olduk.

Çünkü bu insanlarda sokakta dünyaya gelmediler. Bir şekilde aileleri ile anlaşamayıp sokaklara düştüler. Bu insanların en çok psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Bir keresinde çorba dağıtımına çıktığımızda ablamızın biri sarma yapmıştı. Çorbanını yanında sarmada vermeye başlamıştık. Bir abimiz sarmayı görünce ağlamıştı. Bu insanlar yıllardır ev yemeği yemedikleri için sarmayı görünce duygulanıyorlar.

Röportajı okuyan insanlara ne mesajı vermek istersiniz?

İnsanlar illa güzel işler derneğine gelmek zorunda değiller. İnsanlar yakın çevresinden başlarsa sorunu kökünden çözemezsek te en azından bir yol almış oluruz. Bizden sonraki nesilde bu şekilde devam edecektir. Bizlerin maddi ihtiyaçtan çok manevi ve gönüllü insanlara ihtiyaçlarımız var. Sorumluluk sahibi birilerine ihtiyacımız var. Maddi ihtiyaç bir şekilde hallediliyor. Ancak sorumluluk sahibi insanlarımız ne kadar çok olursa bu sorunları o kadar çabuk ve kesin çözmüş oluruz.

Güzel İşler Derneğine teşekkür eder. Faaliyetlerinde Allah’tan yar ve yardımcı olmasını temenni ederiz.

Yazar : Akademik Şuur


Etiketler : aile yardımları | başyazı | bayrampaşa | çorba dağıtımı | darülaceze | güzel işler derneği | ihtiyaç sahipleri | iyilik | kimsesizler | otogar | spor faaliyetleri | yardım |

Allah’ın Peygamberleri ve  Hz. Muhammed (s.a.s.) (4)
Allah’ın Peygamberleri ve Hz. Muhammed (s.a.s.) (4)

01 Nisan 2019 20:53

Kullarına daima iyiyi ve yararlıyı emreden, kötüyü ve zararlıyı...

Göç Almak ve Devşirmek – 1
Göç Almak ve Devşirmek – 1

20 Mart 2019 09:36

Dünya tarihine baktığımızda tarihi etkileyen birçok olayın göç sebebi...

Bizi Kışkırtmak İstiyorlar
Bizi Kışkırtmak İstiyorlar

17 Mart 2019 23:40

31 Mart seçimlerine doğru giderken; CHP Grup Başkanvekili Engin...

Seçimler Yaklaşıyor, Safları Sıklaştıralım!
Seçimler Yaklaşıyor, Safları Sıklaştıralım!

14 Mart 2019 22:46

31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken, muhalif kanat safları olabildiğince...