top-logo

14 Sevval 1440

Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir

Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir

Peygamber Efendimiz (sav) de bir peygamber olmak ile birlikte kendisi de bir insandı. Onunda canı sıkılır, üzülür dü. Bu üzüntülü günlerinde daraldığı zaman, Hz. Aişe (ra)’nin yanına gider onunla sohbet etmek isterdi. Durumu anlayan Hz. Aişe (ra) validemiz durumu hemen anlar, başlardı sohbete muhabbete… Havadan sudan anlatırdı, Peygamber Efendimiz (sav)’de onu dinlerdi. Hz. Aişe (ra) validemiz konuştukça Peygamber Efendimiz (sav) sakinleşir, can sıkıntısı ve üzüntüsü geçerdi.

Şimdi biz bu iki eş arasında ki iletişim olayından günümüz adına ne sonuçlar çıkartacağız?

1400 yıl önce örnek peygamber Hz. Muhammed (sav)’in hayatında ki eşi ile olan iletişim samimiyetinin temsili olan bu hadise de görmek teyiz ki; Peygamber Efendimiz (sav) ile eşi Hz. Aişe arasında çok yakın bir ilişki vardı. Günümüz eşleri arasında bu hassasiyeti göremiyoruz.

1400 yıl geçmesine rağmen değişen yıllar mı? Yoksa bizler miyiz? 1400 yıl öncesinde kadına köle muamelesi yapılıyor dediğimiz zamanlar da bir peygamberin eşi ile olan hadisesinde bambaşka bir tablo ortada yer alıyor.

Günümüzde; kadınların, annelerin ve kız çocukların görmediği zulüm kalmadı. Ulu orta hiç tanımadığı kadına tekme atan heriflerden tutunda, Allah’ın emaneti eşlerini döven insan dışı varlıklar ve sırf kendini tatmin etmek için kız çocuklarına tecavüz eden herifleri de bu gruba dahil ediyorum.

Bu gibi örneklerin ahlak eğitiminin eksikliğinden kaynaklı bir sebep olduğunu düşünüyorum. Toplum olarak yozlaştığımız zamanlardayız. Eksikliğini hissettiğimiz bir şeylerin varlığı bizi alıp götürmekte bir yerlere.

Türkiye olarak tüm bu sorunları yaşadığımız bir günde, cennet annelerimizin anneler gününü kutluyoruz.

Başka kendi annem, sonra tüm annelerin ve özellikle 15 Temmuz şehit gibi hadiselerde evlatlarını kaybetmiş tüm annelerimizin anneler gününü kutluyorum.

Tüm buradan bir çağrı daha yapıyorum, inşallah yerine ve vicdanlara ulaşır.

KADINA ŞİDDET İNSANLIĞIA İHANETTİR.

Hiç bir kelime boş değil,
Hiç bir konuşma boş değil,
Hiç bir şey boşa değildir….

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : aişe | anne | anneler günü | hz. muhammed | ihanet | insanlık | kadın | kadına şiddet | şiddet |