top-logo

15 Sevval 1440

Vecihi Hürkuş gibi Pilotlara Selam Olsun!

Vecihi Hürkuş gibi Pilotlara Selam Olsun!

Geçtiğimiz 26 Nisan günü, TALPA’nın önerisi ve girişimiyle “Dünya Pilotlar Günü” olarak kabul edilmiş olup 2014 yılında ilk kez kutlanmıştır. Böyle bir günün Türkiye’deki kurumların girişimleri ile dünya genelinde kabul görmesi bizi sevindirmiştir. Çünkü Türkiye tarihi boyunca “tayyare”ye olan aşkı sevgisi tarihi izlerle bize göstermiştir.

İşte Pilotluk tarihimizdeki kahramanlardan biri de Vecihi Hürkuş’tur.

16 yaşında Osmanlı’nın yetişmiş vatansever bir nesli olarak Balkan Harbine katılır, 1914 yılında pilot olmaya hayalindedir. Yılmaz I.Dünya Savaşında Bağdat cephesinde vatanı için çarpışır. Sonra tayyare okuluna girer ve 1916 yılında pilot astsubay olarak mezun olur. 1917 yılında vatansever bir pilot olarak ülkesi için uçar. Bu savaşta bir Rus uçağını düşürür. Aynı savaşta Ruslara esir düşer. Yine yılmaz… 1 yıllık esaretten kurtulur, tekrar İstanbul’a gelir. 1920 yılında İstiklal Savaşına katılır. Bu kahramanlıklarından dolayı 3 takdirname ve İstiklal Madalyası verilir.

Ülkede savaş biter ve oda hayallerine geri döner. Pilot ve uçmak hayali ile 28 Ocak 1925 yılında Vechi K VI ile kendisine izin verilmediği için izinsiz uçuş gerçekleştirir. Zor şartlarda uçağını Yunan motorlarından kalan parçalarla inşa etmişti. Uçuşunun ardından izinsiz uçuş gerçekleştirdiği gerekçesi ile ceza alır. Türkiye’de ki bürokrasiye tekrar tekrar takılır, yol alamayacağını anlamıştır. Bu yüzden Avrupa’ya gider. Ama içinde hala milletine ve devletine olan bağlılığı ile orada çalışmalarını devam ettirir.

Milli Savunma Bakanlığının Kayseride kurduğu TOMTAŞ uçak fabrikası ile anlaşır ve ülkeye dönerek yeni uçakları ile 1927 senesinde Ankara-Kayseri arasında uçuşlar gerçekleştirir. Ancak TOMTAŞ 1928 yılında iflas eder ve Vecihi Hürkuş’un hayalleri burada da kısa sürer. Ama o “PES ETTİM ARTIK YOKUM” demez çalışmaya devam eder. 1930 yılında Kadıköy’de bir keresteci dükkanında 3 ay gibi kısa bir sürede Vechi K-14’ün çalışmalarına başlar. Uçağını bitirdiğinde uçmak ister ama yine uçamaz ve 23 Nisan 1931 yılında Çekoslovakya’ya gider ve başarılı uçuşlar gerçekleştirir. Ülkeye geri döner, halkı bilinçlendirmek için uçuşlar yapar. Ancak 3 Kasım 1931 yılında Vechi K-14 uçuşa yasaklanır.

Yılmaz, Türkiye’de havacılık için birşeyler yapmak ister. 21 Nisan 1932 yılında ilk Türk Sivil Tayyare Mektebini kurar ve 2 kız toplam 12 öğrenci ile eğitim ve öğretime başlar. Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan, Bedriye Gökmen bu okuldan mezun olmuştur.

Vecihi Hürkuş durmaz, 1933 yılında Vechi K-16 uçağını ve aynı yıl Vechi K-15’i yapar. Yine durmaz uçak motoru kullanarak Vechi-SK adında deniz motoru yapar.

1937 yılında uçak mühendisiliği eğitimi almak için Almanya’ya gider. 1939 yılında döndüğünde “2 yılda mühendis olunmaz” gerekçesiyle devletin kapıları yüzüne kapanır. Uzun yıllar havacılıktan ayrı kaldıktan sonra 1947 yılında Kanatlılar Cemiyeti’ni ve yine aynı adla Kanatlılar Dergisi’ni kurar. Çok uzun sürmez bu çalışmalarıda…

Ama o yine yılmaz 1951 yılında beş arkadaşı ile birlikte Türk Kanadı adında havadan zirai ilaçlama yapan bir şirket kurar. Fakat ortakları ile anlaşamaz ve şirketten ayrılır.

26 Kasım 1954’te Hürkuş Havayollarını kurar. Ama hiç bir destek almadığı gibi engeller önüne çıkartılır ve şirketi uçuştan men edilir.

Artık yorulmuştur Vecihi Hürkuş… Bir kaza sonucu komaya girer ve insanların Ay’a ayak bastığı o gün 16 Temmuz 1969 yılında Gülhane Askeri Tıp Hastanesinde gözlerini hayata yumar…

Tarihimizde Vecihi Hürkuş gibi kahramanlarımız var Allah’a şükür…

Tarihimizden gelen şuur ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazan Kocaeli’nin Derince ilçesinde 5. sınıf öğrencisi Sıla Günal; darbeci komutanları taşıyan helikopterin pilotunun bayan olmasından etkilenip doktor olma hayalini bırakıp pilot olmaya karar verir. Birde 15 Temmuz 2016 darbe gecesi TBMM’yi bombalayan pilotlar vardır…

Siz söyleyin hangisi vatanperver? Vecihi Hürkuş gibi tarihimizin içinde var olan kahramanlar ile Sıla Günal gibi nesillerimiz mi? Yoksa darbecileri taşıyan, TBMM’yi bombalayan hainler mi?

Sınır ötesi operasyonda başta hava harekatındaki yiğit pilotlarımıza ve kara harekatında ki cesur kahramanlarımıza ve gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizi saygı ve sevgiler diliyorum…

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : başyazı | pilot | tayyare | tbmm | TSK | uçak | vecihi hürkuş |