top-logo

15 Sevval 1440

Evet mi Evet!

Evet mi Evet!

Emperyalizme karşı verilen büyük ve çok yönlü bir savaşta Osmanlı Devleti dağılmış yerine milletin iktidarını seçtiği, meclisin esas alındığı, parlamenter sistem yapısı olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Osmanlı sonrası kurulan yeni devletimizde de kargaşalar, iç çatışmalar ve de dışarıdan doktrinler bitmiyordu aynen devam ediyordu. Maalesef değişen çok şey olmamış, milletin hafızası birden ilerlememiş, süper güçlü devlet olamamış, o gün yatıp sabaha bambaşka bir ülke olmamıştık aslında neyse.

Batılılaşmanın ne olduğunu bilemeden adeta her şeyini tamamen kabullenmiş, gerek borçlar kanununu İsviçre’den, ceza kanununu İtalya’dan, ticaret kanunu Almanya’dan almış gerekse kültüründen etkilenmiş nesiller olarak adeta düşmanlarımızın hayat tarzlarına biraz daha yaklaşmış olmamıza rağmen Batı bizlere biraz daha kucak açacağına düşmanımız olduğunu gösterircesine tavır içerisindeler. Türk ve İslam korkusu hiçbir türlü yatışmadığına şahit olmaktayız. Hâlbuki binlerce yıllık devlet geleneğimizde bizim bir adabı muaşeretimiz, bir mecelle kanunumuz şeriatımız vardı ve birçok konu ülkemiz vatandaşlarının yapısına uygun yasalardı. Gayri Müslim vatandaşlar devletin güvencesi altındaydı ve ayrı muamele gösteriliyordu. Bilmiyorum bizim Batıdan ne eksiğimiz vardı da oraya doğru akım gerçekleştirdik. Medeniyetin tohumları Mezopotamya’da yani doğu da atılmıştı Allah’ın izniyle buradan da kaldığı yerden yükselişine devam edecek. Ha Osmanlı ha yeni laik Türkiye esasında değişen hiçbir şey yoktu onlar tarafında. Yani Osmanlıdan kurtulup Batılılaşma adına birçok adım atılmış olsa da biran önce Batı gibi olan ve düşünen bir toplum asla olmayacaktık. Genlerimizden akan kan değişmedikçe. Bizler Müslümandık ve Batı hegemonyası ise islamofobileri olan ve teröristlere yardım yataklık eden bir yapıdır.

Yeri gelince özgürlük, demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü dersi veren Batı şimdi öyle aciz ki kendi yalanlarıyla boğuşup dünyaya rezil olmaktalar, kendilerini bitirmeye de devam edecekler Allah’ın izniyle. Teröristlere kucak açan ve istedikleri gibi besleyen, ülkemizin bakanlarına kapılarını kapatan haldeler zira Batının bu açık seçik terör örgütlerine her türlü imkânları sağlamaları yönünü asla unutmayacağız.

Ülkemiz ne zaman ayağa kalksa önünü kesen, istedikleri hükümetleri ve liderleri gönderen istediklerini getiren, darbeleri yapan ve hatta bizim çocuklardı tabirlerini kullananları unutmadık. Darbeyle indiremediklerini içerideki karışıklıklarla olmadı, terör örgütleriyle ve algı operasyonlarıyla istedikleri kıvama getirmektelerdi. Yıllarca da böyle devam etti. Ancak milletimiz sandığa seçilmiş iktidarlarına sahip çıkarak bir daha o eski günlere dönmeyeceğimizin sinyallerini veriyoruz. Bu yüzden de üzerimize tüm kirli işbirlikleriyle içeriden ve dışarıdan açıkça gelmekteler bunları da görmek lazım. Eğer birilerinin dedikleri gibi istedikleri gibi getirip gönderdikleri hükümetler, liderler olmuşsa artık istedikleri gibi gönderemedikleri de açıkça ortadadır. Bu millete rağmen asla kimse kimseyi koltuğundan edemeyeceğini en net 15 Temmuz alçak Fetö darbe girişiminde tüm dünyaya göstermiş olduk.

Yeni anayasayı destekliyorum evet, çünkü önceki anayasamız özünde milleti esas alıyoruz denen bir meclis veya millete danışılarak ortaya çıkarılmış bir anayasa değildi sonuçta darbeci generallerin parmağı vardı.

Son 15 yıl hariç önceki hükümetlere baktığımızda güçlü bir devlet mekanizması olmamasından kaynaklanan yaklaşık 9-18 aylık hükümetler ülkemizde görev almışlar, istikrar ve başarı getirememişlerdir. Zayıf olan koalisyon hükümeti ile meclisi karıştırarak sorun çıkaran eller, dışarıda da aynı şekil davranıyorlardı. Bunlarla ilgilenecek, bir ses olacak mekanizma yoktu. Sorunları dile getirenleri ortadan kolayca kaldırabiliyorlardı.

Birçok kanlı suikastlar, terör örgütlerine karşı verilen savaşlar. Bunlar belki günümüz de yaşanmıyor değil ancak Fetö gibi bir yapının ifşası ve o silsileyle tüm terör örgütlerinin ve özellikle arkalarındaki güçlere hesap sorabilmek için güçlü yekpare bir devlet mekanizması için evet.

Referandum da evet oyu kampanyasına muhalefet edenleri gördükçe zaten kimin hangi yolda kimlerle olduğunu, ne için hayırı savunduğunu daha iyi anlayacağız. Kuklacı ve arkalarındaki terörist zihniyetler kendi baskıcı ve sözünü kesecek olan bu evet oyu bu yüzden çok değerli.

Hem kendi meclisimizden hem de Allah’ın izniyle halk tarafından seçilecek bir anayasadan kimselere ne zarar gelir ne de geleceğimiz elimizden alınır. Korkma, dik dur sandıkta evet oyunu cesurca kahramanca, 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları, şehitlerimizi, düşmanlarımızı düşünerek, bizleri yüzyıllardır sömüren küresel emperyalizme sözde kurşun sıkar gibi oyunu kullan kardeşim.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : devrim | evet | mücadele | özgürlük | referandum |