top-logo

14 Ramazan 1440

Bizlere Bahşedilen Bir Ömür Sermayesi, Ne Mutlu Onu Hak Yolda Harcayanlara

Bizlere Bahşedilen Bir Ömür Sermayesi, Ne Mutlu Onu Hak Yolda Harcayanlara

İnanan insanlar olarak Rabbimizin bizlere sunmuş olduğu sayısız nimetlere karşı şükrümüzü bilinçli olarak yapabiliyor muyuz? Allah’ın biz insanların faydasına sunmuş olduğu, saymakla bitiremeyeceğiz nimetleri vardır.

Kuranda; “Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür.” İbrahim Suresi 34. Ayet.

En önemli nimetlerin başında zaman gelir. Hakikaten dünya hayatında her ne olursa olsun harcamış olduğumuz zamanımız, ahirette bizlere şahitlik edecektir. Zaman sayesinde dünyamıza güzellik katarken, ahiretimizi de kazanmak için bizlere emanet edilen zamanı çok iyi değerlendirmeliyiz.

Diğer bir nimetimiz ise imandır. En büyük düşmanımız ise nefsimiz ve cahilliktir. Zira imansız geçirdiğimiz her an zararın en büyüğüdür. “Kelime-i şehadeti, kelime-i tevhidi gönülden söyleyen bir mümin, küfre karşı imanın; batıla karşı hakkın; zillete karşı izzetin; zulme karşı adaletin yolunda yürüyeceğine dair kendisine ve Rabbine söz vermiştir. Kötülüklerin değil, iyiliklerin yanında olacağını kabul etmiştir. “

Aklımızdan her geçeni dile veya fiiliyata dökmeye gerek yoktur. Düşünen varlıklar olarak akıl muhakemesinden geçirerek hayırlı ve makul ise buna gerçekleştirebiliriz. Eskiye dönük muhasebemizi yaptığımızda nicelerin toprak olduğunu görür, pişmanlık duymayacağımız bir hayatı arzularız hiç kuşkusuz. Tabii insanoğlunun yaratılışı gereği yanlışlara düşebilir bu yanlışlardan da yine doğruyu bulmaya çalışmalı Allah için kırdığımız kalplerden özür dilemeliyiz. Anlamamız gereken nokta ise şu dünya hayatında, adeta meşgalelerle uğraşarak ölümü bekliyoruz. Bu koşuşturmalarda bazen Allah aklımıza gelip zikir ediyor bazen dünyanın akışına kendimizi kaptırıveriyoruz. Ne kadar çalışırsak çalışalım yapmış olduğumuz işler yani dünya işleri bitmeyecek ve unutmayalım ki bizsiz olmayacak işlerde biz olmasak da yerimizi dolduracak birileri tarafından yapılacaktır. Allah’ın karşısına elbette bir gün çıkacağız. Bu bilinçle her daim izlendiğimizi unutmayarak büyüklenmemeli kibre kapılmamalıyız.

Nefsimiz her zaman iyi, hoş, rahat, başıboşluk ister ancak işler her zaman dilediğimiz gibi gitmemektedir. Bu da aslında bizlere bir sınav yeri olan dünya da olduğumuzu hatırlatmaktadır. Nefsimizi boşluk ve rehavete çok fazla düşürmemeli her anımızı dengeli olarak yaşamalıyız. Bu ölçüde yaşarken yakın arkadaş çevremizi de anlayışlı ve ahiretini düşünen insanlarla çevrelersek daha muhkem bir halka yapmış oluruz.

Allah’a her nefes alışımızdan en büyük nimetlere kadar şükür etmemiz gerektiğini bilmeli, teşekkür borcumuzun olduğunu unutmamalıyız. Yine Kuran’da tahmini 125 tane nimet ile alakalı ayetler geçmesi bizlere sunulmuş olan nimetlerin azametini ifade ediyor. Rabbimize en güzel duayı namaz ile sağlayabildiğimiz gibi samimi olarak yapılan kalpten geçen dualarla da yakın olmaya çalışırız. Bu kapsamda nankörlükten uzak durmalı, düşmüş olduğumuz yanlışlıklardan çabucak kurtulma yollarına gitmeli ve Allah’a sığınmalıyız.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : başyazı | hakikat | iman | nefis | nimet | şükür |