top-logo

14 Sevval 1440

Namazı Terk Eden Müslümanlara

Namazı Terk Eden Müslümanlara

Namaz, Allahü tealaya gönülden yönelmektir. İnsan Allahü tealaya yönelmez mi? Boyun eğmez mi? İtaat etmez mi? Mümin Allahü tealaya olan sevgisinin sonucunu namaz kılarak gösterirken neden namazı terk eder? İnsanlara kızarken namazı terk etmek olur mu? Namazı terk etmek Allahü tealayı terk etmektir. Namaz, Allahü tealayı sürekli hatırlamanın en büyük vesilesi iken, insanları bağışlamanın, her türlü kötülükten, fenalıktan, musibetten alıkoyar iken, Allahü tealaya bağlanmayı artırır iken, insanoğlu neden Rabbine dönmez…

Yüce Allah celle celalühü  bir mealde “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile yardım isteyin” (Al-Bakara 153) diye buyurmuyor mu? Peki, sizler sabır ediyor musunuz? Namaz kılıp Allahü tealayı anıyor musunuz? Ey İman Edenler! Namaz dinin direğidir. Peygamber efendimiz  sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki; (Dinimizin başı,namazdır).  “Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da,din olmaz ”diye buyuruyor. İnsan namazı bilerek terk eder mi? Allah celle celalühü “Kim namazı bilerek terk ederse küfre gitmiş olur” demiyor mu? Günümüzdeki Müslümanların başları var ama gerçek anlamıyla bir dinleri yok. Namazın manası o kadar güzel iken, insan sadece okuduğunda huzur bulur iken, insanlar terk ettiği takdirde huzursuzluğa, sıkıntıya, üzüntüye, belaya vb. şeylere düşebiliyor. Kendi elleriyle kendilerine cehennemden yer hazırlıyorlar.

İşim var işimi bitireyim diyenler… Arkadaş çevrem beni engelliyor diyenler… Yaşım daha küçük diyenler… Ve sizleri uyarmayan aileleriniz… Ölüm size çok yakındır… Sizler 1 saniyede ne olacağını bilmez iken yıllar sonrası için namaz kılarım diye hayal kuruyorsunuz. Ya ölürseniz? O kadar zaman, o kurduğunuz hayalleriniz mezarda size azap olacak. Sıradan mazeretlerle namazı terk etmek müslüman bir insana yakışmaz.      Dünya ölümlü yer, hiç ölmeyecekmişsiniz gibi yaşıyorsunuz. Zenginlik, güzellik, kötü arkadaşlar kısaca sizi Allahü tealadan  uzaklaştıran şeylerden uzak durun. Dünyaya imtihan için geldiniz. Gözlerinizi açın. Allahü teala sizlere onca kıyamet alameti gösterirken sizlerin hala ona dönmeyişi sizlere her saniye başı cehennemden bir yer hazırlamaktadır. Şimdi kurduğunuz hayalleriniz cehennem çukurlarından birer zakkum yiyeceği ve kaynar su olur. Kur’an-ı kerim’de namazın önemi 100 ayetten fazla geçerken sizler diyorsunuz ki ne de olsa daha var. Haklısınız günler çuvala girmemiş. Cehennemde ibadet etmek varken, dünya huzurunuzu bozmayın. Vahap Osman ne diyor siz gibilere “Namaz kılmayanlar ve kılmayı düşünmeyen kardeşlerim, ağabeylerim, ablalarım… Cehennem bu fikrinize çok sıcak bakıyor…” Ey insanoğlu uyan artık. Kıyamet koptu kopacak. Ama sen daha yaşlanmak için gün sayıyorsun. Hazreti Ömer radıyallahü anh “Namaz Kılan Yaşlıyı Severim Ama Namaz Kılan Gence Aşığım.” diye buyuruyor.

“Kim namazı kılarsa dinini korumuş olur. Her kim namazı terk ederse dinini yıkmış olur.” İmam-ı Beyheki’nin de dediği gibi namazı kılan kendisine cennet kapılarını açar. Terk eden ise cehennem kapılarını açmış olur. Bir müslüman ülkesinde yaşadığımıza şükürler olsun. Elhamdülillah ki müslümanız ve müslüman insanların torunlarıyız. Gerçek huzur İslam dinindedir. Mutluluk namazdır. Müslüman olmuş bir Hristiyan bile şöyle diyor: “Namaz olmadan huzur olmaz. Din olmaz. Sizler Allahü tealaya muhtaç günahkâr kullarsınız. O yüzden bu yalancı dünyaya yalanla bakan gözlerinizi açın.”                                                                                                                                                                                        Büyük velî Cüneyd-i Bağdâdî hazretleri buyurdu ki: (Dünyânın bir sâati, kıyâmetin bin senesinden dahâ iyidir. Zîrâ bu bir sâatde, sâlih, makbûl bir amel işlenebilir ve o bin senede birşey  yapılamaz). Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Bir kimse bir namâzı, bile bile öbür namâza birleşdirirse, seksen hukbe Cehennemde yanacakdır). Bir hukbe, seksen âhiret senesidir. Âhiretin bir günü bin dünyâ senesidir. Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki, (Bir namâzı vaktinde kılmayarak kazâya bırakıp, edâ etmezden önce vefât eden kimsenin mezârına, Cehennemden yetmiş pencere açılıp, kıyâmete kadar azâb çeker). Bir namâzını vaktinde, bile bile kılmayan, ya’nî namâz vakti geçerken, namâz kılmadığı için üzülmeyen, dinden çıkar veyâ ölürken îmânsız gider.

Din kardeşlerim, namazı terk etmek büyük günahtır. Ama günümüzün yaşayış tarzında insanlar namazın önemini anlamadan, hissetmeden, yanlış düşüncelerle hareket ediyor. Ön yargılarınız biter mi bilmiyorum ama gerçekten şuan namaz kılmayan tövbe etmeyen biri ne kadar huzursuz, sıkıntılı olduğunu tahmin edebiliyorum. Ülkemizdeki insanların huzursuzluğu, dertleri, sıkıntıları, mutlu olamama sebepleri Allahü telaya karşı görev ve ibdetlerini  yapmamalarından kaynaklıdır. Neden diye sorarsınız. Sizler maddi ihtiyaçlarınıza zaman ayırırken, dünyaya niçin geldiğinizi unutuyorsunuz. Oysaki sizlerin maddi ihtiyaçlarınızı karşıladığınız gibi manevi ihtiyaçlarınızı da karşılamanız gerekir. Kendi vücudunuzu nasıl ki susuz, yemeksiz, hareketsiz bırakmıyorsanız ruhunuzu da namazsız bırakmayacaksınız. Sizi cennete götürecek olan namazınız ve Allahü teala yolunda yaptığınız iyiliklerdir. Diğerleri sizin ölü bedeninizde kalan ihtiyaçlardır.   Bizler günahkâr insanlarız dünyaya bir imtihan için indirildik. Zamanımız geldiğinde öleceğiz.İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:Ölmek felaket değildir. Öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek, tedbirini almamak felakettir. Örneğin ,namaz kılanlar kendilerini sağlam bir meyve olarak görsünler,kılmayanlar da çürük bir meyve olarak görsünler. Sizler küflenmiş bir meyve ya da sebze yer misiniz? Tabii ki hayır. Küflenmiş bir meyve yemiyorsanız her işinizi zamanında yapmak zorundasınız ki, sağlam olsun ,o iş bozulmazsın. Bu sebepten dolayı Allahü tealanın huzuruna çıktığınızda size  neden namazınız kılmadınız demesin, ilk amel tartınıza baktığında sizin adınıza mutlu olsun. Ey iman edenler! Kendinize gelin. (Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.)[Âl-i İmran 185]               Kıyamet çok yakındır. Dünya üzerinde olan olayların her biri kıyamet alametidir. Kıyametin yaklaştığının habercisidir. Gözlerinizi açınve Allahü tealadan  af dileyin. Ona yönelin. Sizi cehenneme yaklaştıran mallarınızdan, kibrinizden ve nefsinizden uzak durun. Zaman varken tövbe edin.  Çünkü Allahü teala  çok merhamet edicidir. Af edendir. Affı sevendir.

Yazar : Elanur Ahsen


Etiketler : başyazı | dinin direği namaz | hakiki iman | kurtuluş | namaz | sabır | sebat |