top-logo

15 Sevval 1440

Müzik Ruhun Gıdası Mıdır?

Müzik Ruhun Gıdası Mıdır?

Birçok yararından bahsedilen müzik, belki bir takım meditasyonlar da tıbbi yöntemler olarak, çocuk gelişimine katkı sağlaması gibi iyi yönde uygulama alanları olsa da hayatımızı nasıl etkilediği, şekillendirdiği ve bunun da dinimize nasıl zarar verdiği âlimlerimizce söylenmektedir.

Günümüzde sözlü şarkıları dinlerken son derece seçici davranmalı mümkünse bu tarz şarkılardan uzak durmalıyız. Neden mi? Mesela, içinde “kader kahpe kader” gibi haşa kadere isyan eden, “bir sana taptım bir tanrıya taptım” gibi yine haşa Allah’tan başka Allah’ın yarattığına tapmak, “kim verdiyse bu derdi gelsin çeksin kendi” gibi ve birçok müzikte de geçen bu ve benzeri sözlere oldukça dikkat etmeli ve dinlerken seçici davranmalıyız. O yanlış sözlere kendimizi kaptırarak tasdik edercesine söylememeliyiz. Allah korusun söylememiz bizim imanımıza çok ciddi zararlar verir ve iman dairesinden çıkmış oluruz. Örneğin; evli isek nikâhtan düşer, eşimizle nikâhsız birliktelik yaşamış oluruz. Allah muhafaza buyursun.

Ne var bunda kafamızı dağıtıyoruz, öylesine dinliyoruz diyerek kendimizi savunduğumuz bu mesele azımsanmayacak derecede önemlidir. Bu dini açıdan önemli olduğu kadar insan psikolojisi açısından da önemlidir. İnsan dinlediği bazı şarkılardan etkilenerek değişik reaksiyonlar vermesine sebep olabilir. Mümkünse irade gösterip hiç dinlememe gayreti göstermeliyiz. İnsanımızın genel olarak dinlediğini varsaydığım pop – arabesk tarzı müzikler içerisinde geçen genellikle aşk ve hayat ile ilgili söylemler olup, kadın erkek ilişkisi, ayrılık üzerine yazılmış ve suçlu birileri oluşturularak bu suçu ya kendine yada karşı tarafa atan sözler üzerine şarkılarını yazarlar. Hatta kendi kusur ve yanlışlıklarını asıl suçlu olarak haşa kadere atfedilerek şarkılarda dillendirmektedir. Hâlbuki Nisa süresi 79. ayette “Sana gelen iyilik Allah’tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir.” buyurmuş Kur’an’da Allah-u Teâlâ. Biz bu ölçüde inandığımız zaman başımıza gelen felaketler, kötülükler karşısında isyana düşmez tövbe etmek için Rabbimizin huzuruna koşarız.

Tümü için değil belki ama bazı şarkılarla adeta bizlere İslam dışı sunumlara caddede, sokakta, kafede, takside vs. maruz bırakılmaktayız. Kur’an’da yüce Allah; Tevbe süresi 65-66. Ayetlerde buyuruyor:

  1. Eğer onlara, sorarsan, elbette: “Biz sâdece lâfa dalmış şakalaşıyorduk.” derler. De ki: “Allah ile Onun ayetleriyle ve O’nun peygamberi ile mi alay ediyordunuz?”
  2. Özür dilemeyin, çünkü siz iman ettikten sonra tekrar kâfir oldunuz. Sizden bir grubu bağışlasak bile bir gruba da suçlu olduklarından dolayı azap edeceğiz. Buyruluyor.

Bundan dolayı şaka dahi olsa öylesine dahi olsa dinlense içinde küfür içeren şarkıları dinlemek ve bizimde tekrar etmemiz gerçekten kişiyi, sabah mümin, akşam kâfir olacak hadisini akla getirmiyor değil.

Biz huzuru, dinginliği, mutluluğu, eğlenceyi müzik türkü şarkı endeksli değil de başka yollarda bulursak zihnen ve dinen rahat olabiliriz. Örneğin; Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor; yolculuk yapın sıhhat bulursunuz demiş, yine dünyaca ünlü Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu, “malumunuz yıllar boyu insanlara “Müzik ruhun gıdasıdır” dediler. İnsanları bununla oyalayıp ruhî bir boşluğa ittiler… İnsan hangi müziği, ne kadar dinlerse dinlesin Kur’an’ın ruhtaki boşluğunu doldurması mümkün değildir. Biri insan mahsulü, birini Allah (cc) göndermiş… Kur’an ruhun gıdasıdır… şeklinde buyurmuş.

Hem düşünelim dinlediğimiz müziklerin etkisinde kalarak hülyalara daldığımız, dünyayı gözden çıkardığımız bu psikolojide kendimizi birilerinin yerine koyarak intihar eğilimine girme, ayakların yerden kesilmesi hiç istemesek de kalplerin veya ayakların kaymasına durumları oluşabilmektedir. Ciddiyetten uzak, birçoğuna anlam veremediğimiz bu şarkılarla büyüme, hayatın gerçeklerinden uzaklaşma ve bu şekilde devam ettirme insanı özünden uzaklaştırıp fıtratına zarar vermektedir. İlle de dinlenecekse şayet bu insanları boşluğa iten, günaha sevk eden, ahireti unutturan türden şarkılar olmamalıdır. Allah bizleri şuurlu, okuyan, araştıran, günü bir değil de hem ahiretimizi hem de dünyamıza zarar vermeyecek ölçüde yaşamayı nasip eylesin. Âmin.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : ahiret | aşk | başyazı | mana | müzik | şarkı | tövbe |