top-logo

14 Ramazan 1440

Ümmet Şuuru

Ümmet Şuuru

Tarifi mümkün olmayan acıların yaşandığı bir ortam haline getirildi İslam toprakları. Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı topraklar uzun zamandır kan ağlıyor. Zalimlerin acımasız katliamı, zalimlere kucak açan yerli işbirlikçilerinin menfaat elde etme sevdası, İslam ümmetinin, İslami teşkilatların her bir hadiseye seyirci kalması başımıza büyük felaketlerin gelmesine sebep oldu.

Bir çıkış, bir kurtuluş yolu arıyor İslam ümmeti. Kaygısız, şuursuz, bencil; İslami ümmet bilincinden, düşüncesinden yoksun, gayesiz yetiştirilen nesillerin geldiği son nokta İslam ümmetini Irak ve Suriye topraklarında büyük bir çıkmaza sürüklemiş durumda.

İslam coğrafyasının birçok yerinde veya Myanmar’ın Arakan bölgesinde azınlık olarak yaşayan Müslümanların çektikleri sıkıntılara kayıtsız kalarak, birçok İslam devletinin olayları tribünden izlemesi, felaketler zincirinin son halkası ve düğüm noktası haline gelen güzelim, kadim Halep şehrinin düşmesi bizleri derinden sarstı. Türkiye’nin gayretleriyle katliamdan kurtarılan on binlerce çaresiz, aciz, savunmasız, ezilen ve katledilen masum halkların haline sadece ve sadece seyirci olan bir Arap toplumu, bir İslam ümmeti var.

Ahlaktan yoksun, günlük çıkar ve menfaat hisleri ile politikalarını belirleyen ve yok edilmek istenen İslam medeniyetin enkazına oralı olmayan bir Müslüman devletler topluluğuna şahitlik ediyoruz.

Emperyalist güçlerin Ortadoğu ve Asya eksenli Müslüman coğrafyasında giriştikleri işgal ve parçalama faaliyetlerine karşı dik duran, mücadele veren, İslam toplumlarının ümmet şuuruyla yetişmesi için canını hiçe sayarak her türlü alt yapıyı hazırlayan ve Müslümanları daima uyanık olmaya sevk eden, Kur’an ve sünnet eksenli bir hayat tarzını benimseyen adil idarecilerin, dürüst memurların, birbirine Allah için seven Müslümanların halkların çoğalması İslam toplumlarının bu çıkmazlardan biran evvel kurtulmasına, İslam medeniyetini eski asırlardaki ihtişamına yeniden kavuşmasına vesile olabilir.

Yazar : Muharrem Kemal Astam


Etiketler : başyazı | birlik | islam | nişan | ümmet |