top-logo

14 Sevval 1440

Nefsimize Set Çekelim, Yılbaşı Gecesi Batıla Düşmeyelim

Nefsimize Set Çekelim, Yılbaşı Gecesi Batıla Düşmeyelim

Yılın yine sonuna doğru yaklaşırken sokaklarda kimi dükkânlar da süslemeler çam ağaçları her yıl olduğu gibi devam edip gitmektedir.

Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ve sembolleştiği o haçı kutsal sayanlar ve yine Peygamberin çam ağacına ineceği rivayet edildiği için bu ağaçları keserek veya plastik olan ağacını süsleyerek kendilerince bir kültür ve eğlence akımı oluşturan zihniyetler, içimizde de benzer şekilde çam ağacı süslemeleri, yılbaşına giriş adı altında türlü türlü eğlencelerle, oyunlarla, hindiler yenilen bir kültürü isteyerek veya istemeyerek yılbaşı geleneğini uygulanmaktadırlar.

Örneğin bizim inancımızda, Peygamber efendimiz (s.a.v) doğum gününde mevlidler, Kuranlar okunur, ikramlarda bulunulur. Yine gerek asker uğurlarken, yeni bir bebek dünyaya gelirken, vefat eden biri olduğunda mevlid, Kuran okunur. Şerbet, lokum, helva dağıtılır. Bizlerde hâl böyle iken gayri müslimlerde bu durumlar farklılık gösterecektir. Bizim ritüellerimizi tutup da başka din mensupları gerçekleştirecek olsa belki Müslümanlar yapıyor diye yani bizlere benzememek için farklı şekillerde sunacaklar. Bu konuda hassasiyet gösterebileceklerdir. Niçin bizler de Müslüman olarak onlara benzememek adına yılbaşı kültürlerini kendi içimizde uygulamamaya, derc etmemeye gayret etmiyoruz.

Allah bizleri onların kavmine benzemekten uzak eylesin. Bizler belki onlar kadar aşırı olmasak ta yine bir yılbaşı gecesinde televizyon karşısında eğlence programıyla, tombalalarla, hindi yemekleriyle veya dışarıda gece şovlarında, partilerde saat 12 olmasını beklerken, almış olduğumuz piyango biletleriyle ne kadar dinimize önem verdiğimiz ortaya çıkmıyor mu? Sorduğumuzda herkes Müslüman ancak yapılan fiili işlerimize baktığımızda başka bir dini kültürün kendi dini hassasiyetleri için yapmış oldukları işlerden çok da farklı davranılmadığı durumu ortaya çıkıyor.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular:

“Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır.”                               (Ebu Davud, libas 4)

Bir örnekleme yapacak olursak; kurban pazarına gelen gayri Müslüm bir insan kurban bayramında kesmek üzere kurban alacağım dese ne kadar abes kaçar ve güleriz bu insana değil mi? Çünkü kurban ibadetini herkes bilir ki Müslüman olan aklı baliğ insanların kesmesinin doğru olduğunu. Aynen öyle de bizlerin yılbaşı gününe özel hindi tüketmesi, çam ağacı süslemesi, yılbaşı gecesi özelinde eğlenmesi, türlü türlü sapkınlıklar içerisine girmesi, bilerek veya bilmeyerek bu gafletin içerisine düşmesi aklıselim Müslümanlar için kabul edilebilir bir durum değildir.

Müslümanlar olarak bize ait 1400 yıldır gelen bozulmamış, değiştirilememiş Kur’an’ımızın yolundan, Peygamber Efendimizin sünnetinden alacağımız yol dururken tahribata uğramış, geçerliliği olmayan belki dini belki kendi kültürlerinden yansıttıkları ritüelleri onlar gibi yerine getirmekten azami ölçüde sakınmalı, uzak durmalıyız.

Evet, hindide yiyeceğiz ama sadece o gece onlara benzememek için yememizi başka bir güne erteleyebiliriz. Eğlencemizi de hindi yememizi de başka bir zaman yapacağız.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : başyazı | eğlence | haç | hilal | ritüel | yeniyıl |