top-logo

14 Ramazan 1440

Ahir Zamanın Jet Kulları

Ahir Zamanın Jet Kulları

EVET, BİZ AHİR ZAMAN KULLARININ JET HIZIYLA KOŞTUĞU, SÜREKLİ TELAŞLI, ACELECİ TAVIRLARIMIZDAN DOLAYI BU YAZIYI YAZMA GEREKSİNİMİN DE BULUNDUM. GERÇEKTEN DE ÖYLE DEĞİL Mİ SÜREKLİ BİR YERDEN BİR YERE YETİŞME ÇABASINDAYIZ. HAYATI ÇOK HIZLI YAŞAR OLDUK.

DURUP DÜŞÜNMEYE BİLE VAKTİMİZ YOK NEREDEYSE, BİR DE BU HIZIN ETKİSİYLE FARKINDALIKLARIMIZDA TOZ DUMAN OLUYOR HALİYLE, YANİ GÜN GELİYOR Kİ, HERGÜN GEÇTİĞİMİZ YERDE YAPILAN DEĞİŞİKLİĞİ FARK EDEMİYORUZ VEYAHUT MEVSİM GEÇİŞLERİNDEKİ GÜZELLİKLERİ GÖREMİYORUZ, DURUP BİR DAKİKAMIZI GÖKYÜZÜNÜ SEYRETMEK İÇİN AYIRMAYA NE YAZIKKİ VAKİT BULAMIYORUZ… OLANCA ENERJİMİZİ İŞİMİZE, OKULUMUZA GÜNLÜK RUTİN İŞLERİMİZE AYIRIRKEN ALLAH’IN BİZE BAHŞETTİĞİ GÜZELLİKLERİ FARK EDEMEDEN GÜNÜ BİTİRİYORUZ, TABİİ BUNA TEKNOLOJİ DE EKLENİNCE VAY HALİMİZE. HERŞEYE YETİŞEN İNSANOĞLU KENDİNE, İÇ ÂLEMİNE YETİŞEMEZ OLUYOR.

BİR YERDE OKUMUŞTUM BUNDAN 2000 YIL ÖNCE HİTİTLERİN BİR DUVAR YAZISINDA ŞÖYLE YAZILDIĞI RİVAYET EDİLİYOR; O YAZININ BU KISMI O KADAR DİKKATİMİ ÇEKMİŞTİ Kİ İYİ Kİ ZAMANIN DA KAYDETMİŞİM, YAZI ŞÖYLE;

Allah’ım beni yavaşlat. Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir. Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele. Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver. Sinirlerim ve kaslarımdaki gerginliği, belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür. Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol. Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret; Bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı, güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı, güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı, balık avlayabilmeyi, hülyalara dalabilmeyi öğret.

Her gün bana kaplumbağa ve tavşanın masalını hatırlat. Hatırlat ki, yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini, yaşamda hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim. Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla. Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır. Beni yavaşlat Allah’ım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et. Yardım et ki, kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.

Ve hepsinden önemlisi:
Allah’ım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır, ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl ver.”

ASLINDA DÜŞÜNÜNCE HİTİTLİLER SANKİ BUGÜNE HİTABEN YAZMIŞLAR GİBİ,

VELASIL KELAM; GERÇEKTEN DE BUKADAR DÜNYA İŞLERİNİN YORDUĞU, TAHAMMÜL SINIRLARIMIZIN ZORLANDIĞI, SABIRSIZLIĞIN TAVAN YAPTIĞI BİR DÜNYA DA,  SAKİN VE HUZURLU Bİ HAYAT YAŞAMASI İÇİN BİZLERİN BİRAZ FRENE BASMASINDA FAYDA VAR, BECEREBİLMEK ÜMİDİYLE…

Yazar : Emine Kaya


Etiketler : başyazı | düşünmek | farkındalık | vakit |