top-logo

14 Sevval 1440

Hatasız Kul Olmaz, Müsamahakâr İnsan Olur

Hatasız Kul Olmaz, Müsamahakâr İnsan Olur

İnsan, yaratılış gereği hata yapabilir, yanılır ve bazen de şaşırır. Allah insanları kusursuz yaratmamıştır. Kusursuzluk Allah’a özgü bir sıfattır. Dünyada yanılmayan kimse yoktur. Bundan dolayı insanların bazen şaşırmasını, yanılmasını hoş görmek gerekir.

İnsanoğlu olarak kendi yanlışımızı görmeden başkalarının kusur ve yanlışlarını yüzüne vurmaktan vazgeçmeliyiz. İlk insan Hz Adem(as)’dan bu yana insanoğlu olarak yanılmaya, hata yapmaya ve günah işlemeye meyilli varlıklarız. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Suizan etmeyin. Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayın, kusurlarını görmeyin, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyin, birbirinizi kardeş gibi sevin, çekiştirmeyin. Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, yardım eder. Onu, kendinden aşağı görmez. [Buhari, Müslim]

Bu dünya hayatının gelip geçici olduğuna, Allah’a ve ahiret gününe inanan herkes öldükten sonra cennete gitmeyi arzular ve dünya hayatı boyunca iyi insan olmaya çalışır. Böylece Allah’ın cennetine konulacağını ummaktadır. Bunlara İslam dışında diğer dinlere mensup insanlarda aynı ölçüde inanmaktadır. Gel gelelim Allah cennetine yalnız iyi insanları değil kendisine ve habibine iman etmiş Müslümanları koyacaktır.

Mümin insanlar olarak dünyada ki tek gayemiz Allah (cc) rızasını kazanmak, cennette cemalini görebilmek ve Peygamber Efendimize komşu olabilmektir. Akabinde birçok dergâh, cemaat gibi toplanma yerlerine girerek şu kısacık dünya hayatını daha fazla ibadetle, en az günah işleyecek ölçüde tamamlama gayesinde olan insanlar da vardır. Tabii her kesim için bu şekilde yaşamak mümkün değildir. Bir gün bu dünya hayatının son bulacağı, her şeyin gelip geçici olduğu ve ahiret hayatının bizleri beklediği bilinciyle bir hayatımız ve ailemiz olduğu müddetçe İslam halkasının içinde güvende kalabiliriz. Unutmamalıyız ki sağlam toplumlar, sağlam ailelerden çıkar. Bu yüzden yetiştireceğimiz çocuklar hem bizi hem de toplumumuza faydalı olabilmeleri ve İslam’ında gelecek nesillere aktarımı bakımından önem arz etmektedir.

Toplumun yapısını da bozan günümüzde birçok unsur vardır. Bunlara değinecek olursak; gayri ahlaki dizi, film ve yarışmalarından tutun yediğimiz içtiğimiz şeylere kadar birçok unsur vardır ki bu durum insanın fıtratına ve toplumsal yapıya zarar vermektedir.  Hepsi için değil ama genel içerik olarak ciddiyetten uzak, mal, şan, şöhret, ahlaksızlık içeren program-dizi filmleri seyrederek büyüyen çocukların ruhsal yapıları ciddi manada zarar görmekte olup ailelerin bu programları çocuklarıyla birlikte izlemesi hatta haftalık programlarını televizyon programlarına göre ayarlamaları çocuklarına ayıracakları değerli vakti programlara sarf etmeleri ciddiye alınması gereken bir kondur. Elhasıl bu durumlar çocukların sevgiyi, aile sıcaklığını başka mecralardan aramalarına ve asosyal bir insan olmasına kadar bir takım sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bu sadece çocukların değil ailelerinde bozulmasına sebep olmaktadır. Ailenin büyükleri anne-baba başta olmak üzere yanlış gidişata kendi içimizde dur demeli ve kendimizi ve güzel çocuklarımızı hayatın kötülüklerine karşı eğitmeli, sevgiyle büyütmeliyiz. Sevgi ile büyüyen nesillerde etraflarına sevgiler saçar.

Kendisine ve ailesine faydası dokunmayan bir bireyin toplumu düzeltmesi beklenemez. Öncelikli olarak bunu başarması zordur. Ancak her aile kendi içini düzeltmekle uğraşırsa işte o zaman bu silsile ile toplumlar düzeltilmiş olur.

Tüm hayatımızın bir anmış gibi geçip gittiğinin farkında olmamıza rağmen toplumla olan ilişkilerimizde her zaman doğru düzgün insanlar karşımıza çıkmıyor. İnsan her zaman aynı ruh haliyle olamaz. Kusur ve yanlışını gördüğümüz tarafın şahsi, ailevi vs bir takım sorunlarının olabileceğini de düşünerek göremediği bir takım kusur veya yanlışlarını söyleyebiliyorsak uygun bir dille söylemeli, iyi geçinmeli ve hoşgörülü olmaya gayret etmeliyiz.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : başyazı | hoşgörü | insanlık | merhamet | müsamaha | sevgi |