top-logo

15 Sevval 1440

Sen Amerikalı değil misin?

Sen Amerikalı değil misin?

Bugün mahallemizin marketinde alış veriş yaparken rast geldiğim bir hadise üzerinde yazmak istedim. Markette ki televizyonda haber kanalı PYD ve FETÖ kapsamında Türkiye heyeti ile ABD arasında ki ikili ilişkiler kapsamında ki son durum hakkında haberi veriyordu. Markette bulunana bir bey abimizde market sahibi ve bana bakarak “Bu Amerikalılara hiç güvenmiyorum” dedi. Bende “Neden güvenmek zorunda hissediyorsun ki?” diye sordum. Bey abimiz de “Bilmiyorum işte onlar Amerikalı” dedi. Market sahibi abimizde “Sen Amerikalı değil misin?” dedi. Bey abimiz biraz şaşırdı ve gitti. Sonra biz markette ki abimiz ile o uzun hasbihale başladık.

O dert yandı ben hep haklısın dedim, bana sordu ben cevapladım. Ben  sordum o cevapladı. Sohbetimiz koyu gitti. En son aldığım 4yumurta, 1ekmek ve 1meyve suyunun parasını ödeyip, “Allahısmarladık, hayırlı bayramlar.” deyip çıktım gittim. Tabi sonra markette ki  konuşmalarımızı düşünmeye başladım.

Amerikalılara güvenmiyoruz değil mi? Peki biz Amerikalı değil miyiz? Haşa biz müslümanız elhamdülillah, nasıl Amerikalı olalım? Peki Amerikalı değiliz, Avrupalı değiliz, Haşa Hristiyanda değiliz… Peki biz kimiz, neyiz veya neciyiz?

Öncelikle müslümanız diyorsak ne kadar müslümanız? Amerika, İngiltere, Almanya hatta tüm Avrupa bildiğin gavurluğunu yapıyor. O üzerine düşen görevi yapıyor. Peki biz üzerimize düşen görevi yapıyor muyuz? Ne kadar müslümanız acaba? Amerikalı veya Avrupalı değil isek, neyiz? Ne kadar müslümanca yaşıyoruz. Avrupalı ile Müslüman olmanın farkını nasıl ortaya koyuyoruz? 1 Avrupalı ile 1 Müslümanı yan yana koysak aradı ki 7 fark bulabilir miyiz? Nedense 7 farkı bırakın 1 fark bile bulabilsek şükretmemiz gerekir.

Çünkü onlarla giyiniş tarzımız aynı, konuşmamız aynı, yaşam tarzımız aynı. Öğle yemeklerinde fastfood tüketiyoruz. Akşamları coca cola içmeden serinleyemiyoruz. Yediğimiz dondurmanın adı Magnum markası Algida. Giydiğimiz elbise müslüman elbisesi değil. Elbiseyi geçtim, yerli marka elbise bile tercih etmiyoruz. Varsa yoksa Adidas, Nike gibi ayakkabıları tercih ediyoruz. Telefon kullanımı ihtiyaç değil, tercih olmuş. Tercihlerde Iphone ve en son modeli.

Bunun dışında sosyal hayatta iletişimimizde onlara benzemek için can atıyoruz. Onlar gibi selamlaşıp, onlar gibi konuşuyoruz. Onların istediği şekle giriyoruz.

Ve tüm bunlar olurken… Biz yine kahrolsun Amerika, kahrolsun Siyonizm, Emperyalizm, Kapitalizm…. Kahrolsun PKK, Kahrolsun DAEŞ… Samimi değiliz.

İslam adını kullanan terör örgütlerine dahi, müslümanca tepki koyamıyoruz. Dinimiz İslamı korumamız gerekirken, İslamı daha kötü duruma sokanlara çanak tutuyoruz. İçimizde dahi dini temellerimizi bozmaya çalışan çevrelere duyarsız kalıyoruz.

Korkuyorum ki hesabımız çok çetin olacak. Bu hesabı nasıl vereceğiz bilmiyorum. Allah’a sığınıyorum ve Allahısmarladık diyorum.

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : ABD | Amerika | DAEŞ | emperyalizm | kapitalizm | pkk | siyonizm | Türkiye |