top-logo

16 Şaban 1440

Çocuk Eğitiminde Ailenin Önemi

Çocuk Eğitiminde Ailenin Önemi

İnsan yetiştirmek her ne kadar dışarıdan kolay mesele gibi görünse de maddi kaynak sıkıntılar haricinde, topluma iyi bir birey kazandırmak adına çok önemlidir. Her ebeveyn kendi çocuklarına iyi bir gelecek sunabilmek için didinir dururlar. Çocuk yetiştirmenin sadece onların karınlarını doyurup, okula göndermek olmadığının anlaşılması gerekir. Neticede bu çocuklar gelecekte ülkenin bir evladı ve en önemlisi de topluma kazandıracağımız bireyler olacaktır.

Ailelerin şikâyet ettikleri belli başlı yaramaz çocuk tipleri vardır hani. Yaramaz, yerinde durmaz, sinirli, söz dinlemiyor gibi birçok örneklerle anlatır dururlar. Ancak işin özüne baktığımızda bu yerinde durmayan çocukların kimlerin elinde yetiştiklerine dikkat etmemiz gerekir ki burada anne ve babanın sorumlulukları devreye girer. Başta da söylediğimiz gibi çocuk büyütmek sadece onların karınlarını doyurup okula göndermek değildir. Hatta bazı aileler var ki başından def edercesine evde biz üstesinden gelemiyoruz belki okulda düzeliverir gibi bir anlayışla çocuklarını yetiştirmektedirler. Bilinçli anne-baba tarafından sevgi dolu yuvada yetiştirilen çocuklar gelecek için umut taşımaktadır. Bizler önce kendi ailemiz ve yakın çevremizden başlayarak elimizden gelen katkı ve desteği sağlamalıyız. Toplumun geleceğini ilgilendiren bu ciddi meseleye özellikle devletin de teşvikleriyle katkı sağlaması bilinçli yuvaların ve geleceğin inşası açısından faydalı olacaktır.

Kişilik doğrudan doğruya anne ve babanın çocuğu ile karşılıklı kurduğu ilişkiden doğmakta çocukla içinde yaşadığı toplumla sıkı ilişkilerden, çok kuvvetli duygusallıklardan oluşmaktadır.  Ebeveynlerin üzerine düşen görevlerinin başında da kal diliyle değil hal diliyle örnek olarak bir yaşam sürmeli ve öğreteceğimiz uzun uzun anlatacağımız meseleleri kendimiz de hayatımız da yaşayarak göstermeliyiz ki anlattığımız sözler tutarlı olabilsin. Örneğin kitap oku oğlum, deyip eline bir defa dahi kitap alırken görmemiş çocuk kitap okuma alışkanlığını dayatma yoluyla ne kadar alabilir. Bunun yerine, haydi biraz kitap okuyalım yaklaşımı sonrasında okunan şey hakkındaki hoş sohbet hem daha sıcak hem de daha samimi olacaktır ki bu da zamanla çocuğun kitaplara olan sevgisini ve ilgisini artıracaktır. Zaman zaman kurallar da koyabilmeliyiz her istek ve arzunun yapılamayacağını, helali-haramı, zenginlik kadar fakirliğinde Allah tarafından bizlere sunulduğunu, hayatımızın amacını, dünyaya geliş sebebimizi anlatmalı, sevgiyi ve saygıyı aşılamalıyız, sorduğu her soruya yaşı ve anlayacağı nispette cevaplamalı ve asla senin yaşın daha küçük anlamazsın gibi yaklaşımlarda bulunmamalıyız. 10 dakika dahi olsa günlük olarak çocuğumuza göstereceğimiz alaka onun arkasında duran ve seven bir ailesi olmasını anlaması bakımından iyi olacaktır.

Kendine ve çevresine güvenen çocuklar, yaşam başarısı yüksek olmaya aday çocuklardır. Çocuk büyüdükçe, anne ve babasından ayrı bir varlık, farklı kişi olduğunu hisseder. Bir başkasına benzemeye çalışabilir, rol modelleri vardır. Günümüz çocuklarının televizyon-internet-oyun gibi bir takım medyalara bağımlı oldukları şu dönemde kazanacakları uyduruk çizgi film kahramanlarını veyahut oynadıkları dizi ve filmlerle kahramanlaşan, gerçek hayatlarında bir başka olan oyuncuların hayali yaşam tarzlarını ve karakterlerini benimsememelidirler.  Bunlar yerine alabilecekleri toplumların da saygısını kazanmış nice insanlar vardır ki başta Peygamber Efendimiz (sav) olmak üzere, Mevlana Hazretleri veya Nikola TESLA gibi âlim insanların hayatlarına, yaşam mücadelelerine dair örnekler vererek yetişme çağındaki çocuklarımızın kendilerine alacakları sağlam rol modelleri olabilsin. Böyle bir aile ortamında, yetiştirilen ve kendi benlikleri oluşan çocukların toplumda özveriyle büyüyeceklerdir.

Peygamber Efendimiz de çocuklara şefkatle yaklaşır, onlarla yetişkin gibi ilgilenir, selam verir, hal ve hatırlarını sorar, şakalaşır ve oyunlar oynarmış. Ortamda konuşan çocuğun sözünün kesilmesine izin vermez onun da bir onuru olduğunu dile getirmiştir.

Ebeveynlerin üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir. Toplumları oluşturan bireylerdir. İyi bireylerde güçlü aile yapısı ve bağlarıyla mümkündür. Bu yüzden gelecek nesiller için yetiştireceğimiz çocuklarımıza sahip çıkmalı, onların duygu ve düşüncelerine azami ölçüde kulak vermeliyiz.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : ahlaki değer | aile | başyazı | birey | çocuk | dini değer | ortam | toplum | vatan |