top-logo

15 Sevval 1440

Eğer Darbe Başarılı Olsaydı Neler Olurdu?

Eğer Darbe Başarılı Olsaydı Neler Olurdu?

Eğer darbe olsaydı neler olurdu hiç düşündük mü? 16 Temmuz 03’te planlanan darbe, planlandığı zaman yapılmış olsaydı. Herkes hafta sonuna girmenin rahatlığıyla evlerine çekilmiş ve uykuda olacaktı. Sabah uyandığımızda belki İstanbul, Ankara ve bir çok ilde ki önemli kurumlar bir avuç darbecinin kontrolünde olmuş olacaktı. Belki sabah uyandığımızda meclisin yerle bir olduğu haberlerini işitmiş olmaya başlayıp inanamayacaktık. TV’de darbe bildirisinin bir çok kez okunduğunu, tekrar edildiğini görmüş olacaktık ve dışarı çıkma yasağı başlamış olacaktı. İnsanlar bir an tereddütte kalıp evlerinde eş ve çocuklarını düşünmeye başlayacaktı. Bombalanan meclis ile beraber bazı vekillerin öldüğünü, bununla birlikte başbakanın ve cumhurbaşkanın da öldüğü haberlerini almaya başlayıp inanmak istemeyecektik.

16 Temmuz sabaha belki İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde CIA ajanların kol gezdiğini bilmeyecektik ama gezeceklerdi. O günün devamında ki günlerde yeni bir düzen kurmak için tüm düzenleri darbeciler yıkacaklardı. Türkiye’de ki kurumları birbirine düşürüp kurumlar arası güvensizliği oluşturup bir çatışma ortamı oluşturmaya başlayacaklardı. Mısır ve Suriye’de ki kargaşayı buraya taşıyıp dış basında belki de “Türkiye’de asker eliyle Arap Baharı geldi ve Türk Baharı oldu” denecekti. “Halk diktatör hükümet ve Cumhurbaşkanı’na karşı ayaklandı” şekinde açıklamalar meydana gelecekti. Dolar Türk Lirası karşısında ki seyri değişecek ve 1$ belki 4tl civarına çıkacaktı. Türkiye’de ki turist ve yatırımcılar 1 haftaya kalmadan ülkeyi terk etmiş olacaklardı. Ekonomide güvensizlik oluşacaktı. Sokağa çıkma yasağı ile birlikte halk ekmek ve su sıkıntısını çekmeye başlayacaktı. Bazı sokak çeteleri bakkal, market ve bankalara saldırıp soygun yapmaya başlayacaktı. Sokaklarda askeri zırh ve tankları görmeye başlayacaktık. Hükümet ve devlet bakanlarından kimseyi ne görecek ne de duyabilecek bir konumda olacaktık. Sosyal medyada yalan belki de yanlış haberleri duydukça korkumuz daha da artacaktı. Meydanlarda bir avuç direnen halkın üzerine gözünü kırpmadan ateş açan bir darbe cuntasının öldürdüğü insanların fotoğraflarını sosyal medyada duyup sokakta savaşın olduğu gerçeği ile yüzleşmiş olacaktık.

Bunlarla birlikte Türkiye’nin sınırlarında ki güvensizlik artacak ve teröristlerin saldırısına açık bir pozisyonda olacaktık. Belki de ülke bütünlüğüne kast için; içeride mezhep ve ırksal çatışmaları çıkartacak operasyona başlayacaklardı. İçeride Türk-Kürt, Sünni-Alevi… gibi çatışmaların olduğu ile ilgili yalan haber ve fotoğraf servislerini sosyal medya da görüp çatışmanın oluşması sağlanacaktı. Bununla beraber dünya gündemi Türkiye’ye müdahale etmek için ve etnik yapıyı dikkate alarak belki de oyunlarının bir parçası olan ülkenin 3e veya 4e bölünmesi için harekete geçmiş olacaktı.

Ülke içinde çatışmalar oluşurken istikrarsızlığının önüne geçmek için Fetullah Gülen’e (FETÖ’ye) dini bir lider (papa) gibi başvurulacak onun fikirleri alınacaktı. Belki de FETÖ’nün ülkeye İstanbul’a gelmesi için çağrı yapılacaktı. Ülkenin bu durumundan onun kurtaracağı inancı oluşacaktı. FETÖ bu şekilde Türkiye’nin ve İslam ülkelerini kontrolü için İstanbul’a oturacak ve Batının sistemini inşa etmek için çalışmaya başlayacaktı. FETÖ ile birlikte bir çok İslam Devleti tehdit ve terör unsuru olarak bu çatışmanın içine girmek zorunda olacaktı. Ülkeyi belki 100 yıl daha batının kölesi yapacak bir etki oluşmuş olacaktı.

….

Ama Allah’a şükür bu korktuklarımızın hiç biri olmadı. Bu milleti şükürler olsun Allah kurtardı. Allah bu milleti düştüğü yerden kaldırıp hak ettiği yere koydu. Burada milletin dirayeti ve imanı bu işin vesilesi oldu. Unutmayın ki Türkiye son 10 yılda sadece Türkiye milletinin değil, tüm İslam aleminin kurtarıcısı olarak kabul edilmiştir. Tüm mazlumlara eline açan bir Türkiye var olmuştur. Sadece Suriyeli kardeşlere değil belki bizim bile bilmediğimiz bir Afrikalı yetimin gülmesine vesile olmuştur. İşte Türkiye mazlumların duası ile bu kötü planların içinde Allah’ın planı ile kurtulmuştur.

 

Sosyal medyada gördüğüm bir söz Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu özetler niteliktedir.

“Suriyeliler Devletin verilmiş sadakasıydı. Ve az sadaka çok belayı defetti hamdolsun… Ve belki de bir yetimin duası kabul oldu.”
Allah tüm şehitlerimize rahmet etsin inşallah. Bu ülkeyi bu milleti bir daha darbenin ve batının oyunlarına kurban etmesin. Amin.

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : başyazı | darbe | devlet | fetö | millet | suriyeliler | Türkiye |