top-logo

14 Sevval 1440

Birileri Darbe Yapmak İstedi, Ellerinde Patladı

Birileri Darbe Yapmak İstedi, Ellerinde Patladı

Ülkesi için sağduyulu davranan milletinin ve devletinin yanında yer alan, meydanları dolduran milletimize sonsuz teşekkürler. Teşekkürler bize, bizim coğrafyaya gönül vermiş vefalı dostlarımıza, teşekkürler tüm medya kuruluşlarımıza ve muhalefetimize. Bu oyunu oynamak isteyenler milletimizin gücünün test edilemeyeceği çok iyi gördü. Bizler, bu kötü atmosferi yaşatanlara karşı aldığımız tavır, milli birlik ve beraberliğimiz tüm bu kara bulutları dağıttı.

Bu millet asla kendi vatan evlatlarına, askerine, polisine el kaldırmaz onlara zarar vermez aksine askerine, polisine evini, aşını, ocağını her zaman açmış ve ekmeğini paylaşmıştır. Ancak ne zaman ki bu askeriye içerisinde bu vatana ihanet eden hainler türerse işte o zaman, 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bir hal alır ve milletin kendi seçtiği meşru hükümeti, devlet idarecilerini, bir darbe girişimi ile alaşağı etmek isteyenleri yine bu aziz millet gereken cevabı meydanlarda sağduyulu çabaları, birlik beraberliğiyle sonuçsuz bırakmıştır.

Türkiye’nin son dönemde atmış olduğu adımları hatırlayalım;

  • 40 yıla yakın bir süredir sonuç alınamayan ABD’nin kara gücü ve Avrupa’nın destekçisi olan PKK terör örgütü ile mücadelede sonuna gelindiği ve bu örgüte mensup birçok elebaşlarının da son dönemlerde öldürülerek dağılma sürecinin hızlanması,
  • Yalnız silahlı PKK ile mücadele değil ülke içinde diğer terör örgütleri ve FETÖ terör örgütü ile mücadelede inlerine girildiği, ülke dışında DAEŞ ve PYD ile mücadelede yine kendi doğrularımız ile hareket etmemiz,
  • Düşürülen uçak krizi ile arası açılan Türkiye’nin, Rusya ile geçte olsa olayın yanlışına varılıp barışın sağlanması,
  • Paralel savcı ve hâkimlere karşı başlatılan soruşturmalar,
  • Yıllardır beklenen Filistin ablukasının kaldırılmasına yönelik çabalarını dile getiren güçlü Türkiye’nin en sonunda İsrail ile anlaşmaya koydukları 3 maddeyi uygulatması,
  • Almış oldukları karar ve icraları ile artık miladı dolmuş gerek Avrupa Birliği ve gerekse Birleşmiş Milletlere yanlış politikalarını her defasında dile getirerek tüm dünyada artık güçlü Türkiye’nin mazlumların yanında zalimlere karşısında olduğu mesajını net bir şekilde vererek meydan okuması ve onları zor durumda bırakması,

Bu maddeleri biraz daha artırabiliriz belki ama şimdilik aklıma ilk başta gelenler bunlar. Ülke olarak gerek jeopolitik konum gerekse stratejik olarak çok önemli bir pozisyondayız. Millet ve devlet olarak dünyada ve çevremizde yaşanan olaylara seyirci kalamayız. Kalırsak bedelini çok ağır öderiz.

15 Temmuz akşamına dönecek olursak yaşanan olaylarda tankların karadan, jetlerin havadan uçarak korku yayması ülke olarak savaşın içerisindeymişiz gibi hissetmemize neden oldu gerçekten çok korktuk ve millet olarak ne yapmamız gerektiğini düşünürken Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın neyse ki telefonla bağlanarak bu korkuyu dağıtması ve milleti bu oyunu bozmaya meydanlara çağırması gerçekten çok etkili bir çözüm oldu.

Türkiye’ye yapacakları darbe ve girişim planlarını gerçekleştirebilmek için yıllardır gizlenerek, tabiri caizse kula kulluk ederek belli kademelere gelen ve söz sahibi olan bu koca insanlar artık inandıkları operasyonları gerçekleştirmek için bastıkları düğme ellerinde patladı. Gezi parkı ve 17-25 Aralık darbe planlarında milleti ve hâkim – savcıları kullanan bu malum yapılar şimdi de son aşama olarak çok çok güvendikleri yıllarca ince eleyip sık dokudukları kendilerine itaat etmiş albay, subay, birçok general ve amiralleri kullandılar. Bunları ülke olarak asla unutmayacağız.

Allah’ın izni ve inayeti ile ülkemiz zor bir dönemi daha atlamıştır. Müsterih olalım ülkemiz hak ettiği konuma yükselmeye devamı noktasında önemli bir virajı atlatmıştır. Yaşanan bu demokrasi mücadelesini tüm dünyanın gözleri önüne serdik. Buna engel olan/olacak kim varsa artık bizden korksun. Devletimize güvenelim millet olarak birliğimizi muhafaza edelim.

Saygılarımla.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : başyazı | darbe | demokrasi | millet | mücadele | özgürlük |