top-logo

14 Sevval 1440

İhtimaller üzerine kurulu derin stratejik

İhtimaller üzerine kurulu derin stratejik

Uluslararası İlişkiler noktasında ülkelerin dış politikalarını ve savaşların neden ve sonuçlarını araştırıp bir yorum getirmek için bilimsel ön görüleriniz olması lazım gelir. Çünkü bilim bunu gerektirir, boş konuşmayı değil, konuşulanların bir tutarı bir dayanağı olması gerektiğini ileri sürer. Siz ortaya birşeyler atar gibi konuşurken aslında bilim sizden neden-sonuç ilişki perspektifi ile bakmanızı ister. Ama küçülen dünyada aktörlerin fazla olması ve her bir aktörün ne planladığını neden-sonuç ilişkisine dayayıp stratejinin derinliklerine inmek gerçekten kolay değil. Bu noktada uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak çok okuyup, çok araştırıp ve çokta düşünmeye çalışıyorum. Aslında hepimizin öyle yapması lazım. Çünkü artık ülkedeki her birey devletinin uluslarası noktada stratejisini merak ediyor.

Bende ülkem deki iç meselelerden daha çok dış meselelere odaklanmayı ve yorumlar geliştirip stratejileri görebilmeyi gerçekten çok istiyorum. Bu nokta da çabalıyor ve kendimi araştırmaya ve okumaya veriyorum.

Gelin şimdi bir ihtimal kuralım. Ama tutarlılık payı olsun. IŞID bildiğiniz gibi Suriye ve Irak civarında dış güçler tarafından kurulduğunu düşündüğümüz bir şeytani yapılanmadır. İran milislerinin desteklediği içeride YPG üzerinden ABD ile ortaklığı olan, Rusya’nın askeri

hava saldırıları ile desteklediği bir yapılanmadır. Bir şeytan üçgenin merkezi olan IŞID her gün daha da güçleniyor. Suriye’nin kuzeyinde ve Irak’ın kuzeyin de gücünü arttırıp paralel şekilde bu bölgeyi YPG’ye bıraktığını biliyoruz. Peki aldığı bu noktaları tekrardan neden YPG’ye bırakıyor? Eğer biraz tarih bilgimiz var ise, aslında şu tespiti yapabilmemiz lazım gelir. Eğer bir güç bulunduğu bölgeden çekilmeyi planlıyorsa, bu bölgeyi kendisine tehdit olmayacak bir güce bırakır. Peki IŞID çekilmeyi planlıyorsa asıl hedefi neresi olabilir?

Son zamanlarda Suriye, Yemen, Irak, Mısır gibi bölgelerde karışıklıklar baş gösteriyor. Dış güç dediğimiz belirsiz yumak topluluğu haline gelen düşmanlarımız, belli ki derin planları var. Bizim bunları görebiliyor ve çözümler getirip yeni stratejiler geliştirip elimizi güçlendirmek için yeni yollar keşfetmemiz gerekir.

Dikkat edin son zamanlarda Libya üzerine bir kaç haber duymaya başladık. Libya’yı karıştıran bir IŞID senaryosu izlemeye başlayabiliriz. Birileri yine oyun tezgahını kurmuş gibime geliyor. Bu sefer hedef 3 bölgenin (Suriye/Irak,Mısır/Libya ve Suudi Arabistan/Yemen ve bu noktaların bölgeleri) tam merkezi olan Sina’da IŞID’in konumlandığını düşünün. 3 bölgenin de ortası ve emir geldiği zaman istediği bölgeyi karıştırmak için harekete geçebileceği bir nokta. Acaba dış güçlerin böyle bir planı olabilir mi? Neden olmasın!

Sebeplerimize gelelim. Eğer IŞID’in Sina çölüne konuşlandığını düşünürsek, Kızıl Deniz ve Akdenize her iki taraftan ulaşım kolay. Afrika ve Arabistan’a elini uzatabileceği bir yer ve tabiki Kuzeyinde Filistin var. İşte bizim asıl meselemiz burası….

Dikkat edin Mavi Marmara olayı, İsrail’in Filistin noktasında haksız olduğunu tüm dünyaya gösterdi. İsrail, Filistin davasında Büyük İsrail Projesini haklı gösterecek bir nedeni kalmadı. Taki IŞID’in Sina’da Hamas ile çatışmaya başlayana kadar varsayımını ileri sürüyoruz. Bildiğiniz gibi Filistin ambargosu var ve Filistin’in en büyük ambargoyu deldiği yer Mısır ile arasında ki tüneller. Bu tünelleri kazan Hamaslı mücahitler, tünellerden bir kamyonun geçebilecek kadar genişlikte kazdığını duyuyoruz, biliyoruz. İşte İsrail’in hem bu noktada Hamas’ın ambargoyu delmesini önlemek hem de Büyük İsrail Projesinde kendini haklı çıkartmak için IŞID ile Hamas’ı karşı karşıya getirecek. Daha sonra bu savaşı bahane ederek tüm Filistin topraklarını işgal edecek, çünkü IŞID’in Hamas’ı yenmesi için gerekli desteği yine 3’lü güçlerden (Rusya, Iran ve ABD) sağlayacak. Israil bu şekilde amacına bir adım daha yaklaşacak. Bitti mi? Hayır bitmedi, Sina’da IŞID’in yerleşmesi ile Mısır’ı ve Suudi Arabistanı da kontrol altına alacak. Çünkü Suudi Arabistan Suriye’ye asker gönderme tehdini ABD’ye göndereli çok olmadı. Bu Israil içinde bir tehdit. Çünkü Suriye’ye giren bir Suudi Arabistan ordusu orayı asla terk etmez. Bu şekilde Suudi Arabistan’ın hem Suriye hemde Yemen politikasını yine IŞID ile darbe vurmayı planlıyorlar.

Gelelim güzel ülkem Türkiye’ye…. Her zaman ki gibi bizim işimiz daha zor. Her zamankinden daha çok birlik olmamız ve her oyunu daha önceden görüp çözümler bulabilmemiz lazım. Son yaşanan haberlerde İsrail ve Rusya ile alttan alttan bir ilişkiler başladığı haberleri geliyor. Aslını astarını ya da bizim bu noktada planımızın ne olduğunu bilip görmeden aslında tam bir yorum yapmak istemiyorum. Sadece dua ediyorum. Herkesten de dua bekliyorum. Selametle….

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : başyazı | biladü'ş şam | hamas | ısıd | israil | libya | mavi marmara |