top-logo

14 Sevval 1440

Herkes Gardını Almış

Herkes Gardını Almış

Evet bizler Ramazan ayının içerisinde maneviyat iklimi ile yoğurulmuş bir şekilde günlerimizi dolu dolu geçirmek için çabalarken birileri bir yerlerde bize karşı gardını aldı. Son yaşanan olayları hızlı bir şekilde göz önüne getirmenizi isteyeceğim. Büyük resmi ne kadar çizebileceğiz, neler yaşanıyor görebilmek adına…

Öncelikle AB’nin mülteci sorunsalı karşısında özellikle Almanya’nın çok yakın bir Türkiye teması vardı. Özelikle AB’nin bir Türkiye yakınlaşması vardı. AB’nin bölgede Türkiye’nin içinde bulunmadığı bir masada gerçek manada çözüme ulaşamayacağını anladı. Ama bazıları da bu masada Türkiye’yi istemiyordu. Bu yüzden nasıl olurda Türkiye’yi oyalarız düşüncesi vardı. Bu yüzden PKK ve Paralel yapı içeride tüm kozlarını oynadı ve başarılı olamadıda. Sonuç itibariyle kırsalda ve şehirde tecrübeli bir Türkiye askeri ortaya çıktı. Bu tecrübe ile ileri bir tarihte Suriye ve Kuzay Irak’ta ki operasyonlar için Türkiye’nin çok büyük bir kazanımı olacaktı. İşte boyun eğdirebileceklerini sanırken daha güçlü bir Türkiye ortaya çıktı.

Şimdi dönelim ABD’ye son Muhammed Ali’nin cenaze törenine gitme kararı alan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir konuşma yapacağı dedikoduları kulağımıza gelmişti. Millet olarak heyecanlanmıştık. Çünkü Obama’nın dahi katılmadığı (kızının mezuniyet törenini bahane ederek) bir programda tek müslüman lider olarak Türkiye’nin olacağı kulağa hoş geliyordu. Çünkü ikinci bir Davos yaşanabilirdi, kendi ülkelerinde Amerikan dış politikasını çok sert bir şekilde eleştirme imkanımız elimizde olurdu. Ama işte bu imkanı elimize vermediler. Hatta Davos’un rövanşını yapmak istediler. Ama Recep Tayyip Erdoğan’ın cenaze merasiminde konuşmaya katılmayıp geri dönüş yapması bunu doğruladı. Ama devamın da konuşma yapan kişileri ve metinleri dikkate aldığımızda orada nasıl bir oyunun döndüğünü görmüş olduk. Dünyadaki müslüman lider pozisyonunda Türkiye’nin karizmasını çizmek istediler. Oyuna gelmedik çok şükür. Sonuç itibariyle Muhammed Ali (Allah rahmet eylesin) boksu bir cihad olarak yaptı ve inşallah kazandığını düşünüyoruz. Bu dünyadan giderken kendi adına arkada çok güzel bir müslüman sempatisi bıraktı. Birden müslümanlığın konuşulur olduğu bir noktaya geldik. Muhammed Ali’nin yaşantısı ile müslümanlığı değerlendiren Amerika’da milyonların katıldığı bir cenaze yaşandı.

3. perspektif bakışımızıda yine ABD’de Orlando’da bir gay barında ki saldırıya çevirelim. Neden bir gay barına saldırı olmuş olabilir? Youtube’da illimunati ile ilgili bir video da bir iddia vardı. ABD için bir siyahi başkandan sonra bayan bir başkanın seçileceği daha sonrada gay bir başkanın geleceğini idda ediyordu. Bunu filimlerde görebilirsiniz, belki zayıf bir iddia ama ben dikkate almaya değer görüyorum. (2012 yapımı bir filim olaran Iron Sky’da ABD başkanı bir bayan! bknz: http://www.imdb.com/title/tt1034314/)

Saldırıyı yine IŞID üslendi, zaten her seferinde olduğu gibi kılıf gene hazırdı. İslamofobi adına ABD’nin tezgahladığı ve medya ile oynadığı bir oyundur. Haberlere ilk bakışta saldırıyı detayları ile incelmediğinizde inanıp kabul ediyorsunuz. Ancak konuşulanlara göre ölenlerin bazılarının daha önceden öldürüldüğü gibi iddalar ortada. Biraz daha bekleyip sis perdesinin kalkmasını bekleyeceğiz. Ama inanın İslam’ı kötülemek adına yapılan oyunlardan biriydi. Muhammed Ali’nin ölümünün ardından gerçekleşmesi bazı üst akılların İslam’a karşı artan sempatiyi durdurmak istediler.

Şimdi sizi tekrardan AB’ye çekeceğim, İngiltere’nin kendi içinde AB’nin çıkmalımıyız şeklinde ki konuşmalarına kulak kabartalım isterseniz. Bildiğiniz gibi İngiltere AB’nin ortak para birimini kullanmıyor. Sterlin olarak kendi para birimi ile devam ediyorlar. Ancak AB ile imzalanan ekonomik başta olmak üzere bir çok antlaşma var. Özellikle Avrupa’lı insanların en çok İngiltereye vizesiz gidip geldikleri ortada. Hatta Londra’nın çok fazla dış nüfüs aldığı ve gayrimenkul fiyatlarında ki artıştan İngiltereli insanların rahatsız olduğu ile iligi detaylar var. Şimdi önümüzdeki günlerde sanırım İngiltere AB’den çıkmak için kendi içinde referanduma yapacakmış. Acaba İngiltere AB’den çıkar mı soruları sorulmakta ve bize göre çıkmayacağını düşünüyoruz. Ama İngiltere’nin yine AB’den imtiyaz kapmak için çalıştığı gerçeğini kabul ediyoruz. Çünkü eski gücünü kaybetmiş olan İngiltere AB’de istediği gibi kararlarını uygulatamadığı için devamlı AB’den çıkmayı tehdit etmektedir.

Aynı şekilde Fransa’daki olaylarıda gördüğümüzde asıl bir şu soruyu soruyoruz. AB dağılır mı? Evet dağılır. Eğer İngiltere çıkarsa da AB’nin dağılması hızlanacaktır. Çünkü üye ülkelerin bir çoğu İngiltere’nin çıkmasını olumsuz karşılamaktadır. Görmekteyiz ki; Avrupa’da ki insanların refah düzeyleri yükseldi. Ekonomik olarak daha çok özgürlük istiyorlar. İnsan gücünün parasal değerinin artması ve artan sigorta masrafları para babalarının canını sıkıyor. Çünkü onlarda ucuz işçi peşindeler ve AB’de bu rahata alıştığı için her kemer sıkma politikasına sert bir şekilde tepki vermektedir. Fransa’da yaşanan olaylarda bunun göstergesi zaten.

Ayrıca benim bir iddiam daha var. Oda AB’nin dağılmasıyla ABD’nin belki daha önce belki daha sonra dağılacağını düşünmekteyim. Hatta 13 ayrı devlete bölüneceğini düşünmekteyim. 1800 yılları İngiltere, 1900 yılları ABD ile devam eden Siyonizm 2000 li yılları Çin ile devam etmek istiyorlar. Bu sebepten Çin’de ki pozisyonunu güçlendirmeye ve Çin üzerinde hakimiyetini arttırmaya çalışıyorlar.

Evet Dünya’da ki bu kadar eksen olaylarının yaşandığı bir zaman diliminde Türkiye’nin yakın gelecekte ki durumu ne olur acaba? Öncelikle NATO’nun gücünün zayıfladığı ve Rusya ile aralarındaki sürtüşmenin artması yakın gelecekte NATO’da olumsuz kararlar ve güvensizlik ortamının artacağı fikridir. Bunu gören ve hisseden Türkiye İslam Orduları ile Biladü’ş Şam bölgesinde barışı sağlayabilmek için İslam Ordusunun güçlenmesine destek veriyor. Doğru bir adıma ve alınan kararların doğru bir şekilde uygulanması ile NATO’ya alternatif olabilecek bir oluşum olur. İslam devletlerin bir araya gelebilmelerin başlıca kilit taşları askeri ve ekonomik olmasıdır. Ekonomik bir birliktelikte ortak para biriminden geçmektedir. Bunu sağlayabilmek içinde 2023 hedeflerini Türkiye’nin gerçekleştirmesi lazım.

Bakarsanız eğer Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşebileceğidir. Bunu yapabilmek için Türkiye’nin yeni bir pazar bulması gerekir. Aslında bu pazarda Afrika’dır. Türkiye burada cömert oldukça Afrika insanı karşısında pozisyonunu her zaman koruyacaktır. Onlar içinde güven veren tek ülke Türkiye olacaktır. Afrika’nın gelecek yüzyıllarda Avrupa’nın yerine alacağı ve büyüyen bir refah kıtasına dönüşeceğini düşünmekteyiz. Bu yüzden yüzümüz Afrika’da olmalıdır. Gelecek yüzyılda ekonomik dengeyi Afrika-Asya arasında gel git yaşayacağıdır.

Evet resim yapmakta pek usta değilim ama bir şeyler çizmiş olduk. Aslında her biri bir yazı olabilecek nitelikte ki konuyu tek bir yazıda anlatmaya çalıştım. İleri ki zamanlarda olaylar gerçekleştikçe kaleme almaya devam edebiliriz. Türkiye’yi zor ama güzel bir gelecek bekliyor bu nokta umutlarımız var. Ama içeride hala sorunlarımız var. Yeni bir anayasa için heyecanlıyız, ama anayasa geçiktikçe Türkiye’nin suyu ısınacaktır. Çünkü oyunlar ve oyun çevirenler bitmeyecektir. Askerimiz ve polisimizin canlarını vermeye devam edecektir. Her duyduğumuz kayıp bizi üzmekte ve bizi daha da kararlı yapmaktadır. Allah yar ve yardıcımız olsun. Şehidlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : ab | ABD | afrika | analiz | başyazı | İngiltere | muhammed ali | obama | orlando | recep tayyip erdoğan |