top-logo

15 Sevval 1440

21. Asırda Ensar ve Muhacir Olmak

21. Asırda Ensar ve Muhacir Olmak

21. yüzyılda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı (sav) görmeden de muhacir ve ensar olabilir miyiz? Peygamber efendimiz(sav) bir sohbetinde bizler için kardeşlerim dediğinde bazı sahabeler ‘Ya ResulALLAH biz senin kardeşlerin değil miyiz?’ dediler. Peygamber Efendimiz(sav) o zaman onlara;

‘Siz benim arkadaşlarımsınız. Benden sonra gelecek olanlar hiç beni görmeden, bana tabi olacaklar ve beni sevecekler. Onlar benim kardeşlerim sizler benim arkadaşlarımsınız.’ dedi. 1300 küsur yıl önce biz bu lutfa mazhar olmuş olan bir ümmetiz, ama gerçekte bu lutfa layık mıyız?

Muhacir olan Mekkeliler mallarını, evlerini, eş ve çocuklarını zulmün içinde bırakıp hicret ettiler. Kendi öz vatanlarından kovuldular. Gücü yetemeyenler arkada kalıp zulme katlandılar. Mekkeli müslümanlardan olup, ilk iman edenlerden olmak zordu. Muhacir olmak daha zordu. Bir bilinmeze doğru hicret ettiler, gelecekte onları neyin beklediğini bilmiyorlardı.

Ensar olmak daha zordu, fedakar olmaktı, Peygamber Efendimiz’e komşu olmaktı, ona iman etmekti. Peygamber Efendimiz;

“Eğer ensardan olanlar bir yerde toplansa ve diğer insanlar da bir yerde toplansa, ben ensardan olmak isterdim, onlarla olmak isterdim.” demiştir.

Şimdi yeryüzünde bozgunculuk aldı başını gidiyor. Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere bir çok Ümmet-i Muhammed’in durumu zordadır. Bugün Ortadoğu’da yaşananların gerçek yüzü, İslam’ın yeryüzüne hakim olması ve devamında kıyametin kopmasının delilleridir. Allah’ın vaadi yerine gelip, yeryüzünde İslam tekrardan hakimiyetini sağlayacaktır. Biz Müslümanlar olarak bunun inancında ve bilincindeyiz.

Bu bilinç içerisinde bizler bugün Suriyeli kardeşlerimize kapılarımızı açtık. Belki onları muhacir olarak görmüyoruz/göremiyoruz, belki bizler de ensar değiliz/olamıyoruz. Ama şunu bilmeliyiz ki, biz Peygamber Efendimiz’in kardeşlerim dediği ümmetiz. Eğer bizim Peygamber Efendimiz’e (sav) sevgimiz ve muhabbetimiz gerçek bir kardeşlik boyutunda olsaydı, bugün ensar ve muhacirlerden daha üstün olabilmek için birbirimizle yarışırdık ve tüm kalbimizle Suriyeli kardeşlerimize tüm kapılarımızı (gönül kapılarımızı) açardık.

Maalasef ki biz bugün ümmet olmaktan çok uzaklardayız. Müslümanlığımızdan dahi şüphe duymamız gerekirken, dünyanın aldatmacasına kapılıp gitmişiz. Unutmayın ki kafirler için dünya Cennet, inananlar için dünya Cehennem’dir!
İbrahim Gündüz

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : 21 yüzyıl | ensar | muhacir | mülteci | suriye |