top-logo

14 Sevval 1440

Yediklerimize Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?

Yediklerimize Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?

Dinimiz İslam’ın insanoğlunun yararına sunmuş olduğu sayısız kanunlardan bir tanesi de helal beslenmedir. Yediklerimiz Türkiye topraklarındadır, helaldir gibi bir algı tamamen yanlıştır.

En önemli noktaların başında gelen bu konu kıyafet, ayakkabı, cep telefonu alırken nasıl araştırılıyor öyle alınıyorsa; bu özeni dışarıdan alacağımız hazır yiyecekler, paketlenmiş gıdalarda da yapmalı, içeriklerini inceleyerek almalıyız. Haramın tatlı bir bal misali hoş geldiği bir gerçektir, fakat dinimiz ise bize asıl gerçekliği haramların alternatiflerini sunarak İslam dairesi içerisinde vermektedir. Bu dairenin dışına çıkmamalı ve hatta şüpheli olan durumlardan da kaçınmaya özen göstermeliyiz.

Gıdalara yalnızca karın doyurmak, kendimizi iyi hissetmek için atıştırmalıklar vs. gibi bakmak doğru olmaz. Çünkü içeriklerine baktığımızda belki de bir şey anlamadığımız onlarca emülgatör, renklendirici olarak kullanılan bir takım böcekler ve türlü türlü katkı maddeleri vardır. Bu emülgatörleri vücuda sürekli almak insan sağlığına ve psikolojisine etki ederek karakterini değiştirmeye kadar gitmektedir.

Bunların haricinde gazlı içecekler de mide rahatsızlıklarına, kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Gazlı içecek tüketimi fazla olan kişilerde tokluk sinyalleri daha geç oluşur. Alkol veya sigara bağımlılığı gibi bağımlılık tehlikesi vardır. Hatta ilkokulda yapmış olduğumuz deneyde 1 hafta boyunca bir bardak kolanın içinde tuttuğumuz dişi incelediğimizde çürüdüğünü görmüştük. Konu etlere gelecek olursa haram olan domuzların yapı itibariyle sindirim sistemleri en hızlı ve zayıf hayvanlardır. Sadece 4 saat gibi kısa sürede sindirimlerini tamamlamaktadırlar. Bu yüzden yediği şeylerdeki toksinler tamamen temizlenmiyor. Allah’ın helal kıldığı hayvanlar ise taze ve temiz olarak beslenen hayvanlar olduğunu görürüz. Örneğin ineklerin sindirim sistemleri domuzlara göre daha ileri seviyededir. Mideleri üç bölümden oluşan ineklerin sindirimi ise 12 saat sürmektedir, bu sayede toksinler de tamamen temizlenmiş oluyor. Aynı şekilde Kuran’ın haram kıldığı hayvan olan domuzlar İncil’de bile pis diye geçer. Yine hazır yiyecekler sınıfında olan fast foodların da insan sağlığına zararlarından bahsederek, özellikle obezite başta olmak üzere yüksek tansiyon, sinirlilik ve hırçınlık, çocuklarda gelişim bozukluğu vb. sorunları da beraberinde getirmektedir.

Şeriatın bir kaidesi olan helal haram kavramına dikkat etmeli ve bu kurallar neden konulmuş sorusunu Müslümanım diyen herkesin sorması gerekmektedir. Dünyada ahiret için varız. Bunu böyle düşünürsek bizim için haramın önemi ortaya çıkar. Aksi halde helal – haram gözetmemizin bir manası da olmaz. Dolayısıyla dinimizin haram kıldığı şeylerden kaçındığımız gibi, her birinde harama götüren birer yol bulunan şüpheli şeylerden de kaçınmamız gerekir.

Yazar : Mahmut Oran


Etiketler : başyazı | besin | beslenme | fıtrat | gıda | haram | helal |