top-logo

14 Sevval 1440

Müstakil Gazetesi’nden Ertuğrul Fındık ile röportajımız

Müstakil Gazetesi’nden Ertuğrul Fındık ile röportajımız

Ertuğrul bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Ertuğrul Fındık, normalde ticaret adamıyım ve otostart.com sitesinde çalışıyorum. Gazetede ise Hakan Albayrak ile beraber çalışıyoruz. Gazetede her şeye koşturmaya çalışıyorum. Elimizde ki tüm imkanlar nispetinde bu gazetede insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Biz kendimize bir dava edindik ve müstakil gazete olarak bu davayı sürdürüyoruz.

Hakan Albayrak ile nasıl tanıştınız?

Aslında tanışmamız baya bir eskidir. Bundan tam 25 yıl evvel önce Hakan Albayrak Merhaba Gazetesi’nde çalışıyordu. Hakan abi ile beni İsmet Özel tanıştırdı, o gün bugündür beraberiz.

Sizin bir yastık olayınız varmış… Anlatır mısınız?

Hakan Albayrak gazetede çalışırken eskiden gazetenin mescidinde kalıyordu. Ben de ona bir yastık götürdüm. Olay bundan ibaret…

Küçük bir şey gibi gözüküyor ama bence güzel bir anı. Peki gelelim gazeteye.Müstakil gazetesi nasıl çıktı?

Türkiye’de medyanın durumu malum, ipler başkalarının elinde duruyor. Milli bir medya yok, devletine düşman bir medya var. Harama ve helale dikkat etmeyen bir medya var. Biz müstakil gazetesi olarak son derece samimiyiz. Harama ve helale dikkat eden bir gazeteyiz. Diğer gazetelere baktığınızda faiz reklamları ve kadınların bir meta olarak kullanılması var. Şuan Türkiye’de işte böyle pis bir gazetecilik anlayışları var… Bizim gazetede bunu bulamazsınız, tamamen dindar bir gazeteyiz. İkbal kaygımız yok, gelir düşünmüyoruz. Tamamen dava şuurundayız. Bizim derdimiz ittihadı islam davasıdır. İslam birliğidir. Bu uğurda bu gazetede çalışıyoruz.

Peki ülkemizde medyanın durumunu nasıl görüyorsunuz?

Milli bir medyamız maalesef yok, ilk önce milli bir medyamızın olması lazım. Bu ülkenin değerlerine sahip çıkan, gelenek ve göreneklerine bağlı bir medya oluşturmamız gerekiyor. Ama ne yazık ki şuan dışa bağımlı bir medyamız var. Bu medya özellikle gençler üzerinde çok etki bırakabiliyor. Şuan ki gençlik eski Türkiye’yi bilmedikleri için rüzgarda esen yaprak misali çok kolay yönlendirilebiliyorlar. Misal gençlerimiz; darbeleri bilmiyorlar, bu ülkede neler yaşandı bilmiyorlar. Bu da gençlerin ufkunu daraltıyor, hedeflerini kısaltıyor. Şimdi ki gençlere 28 Şubat’ı anlattığımız zaman yaşananlar bambaşka bir ülkedeymiş gibi garip geliyor onlara. Bilmiyorlar çünkü 2002’den beri Ak Parti var! Bu yüzden rahat bir nesil var. Ama müslüman rahat olmamalı, mücadeleci olmalı ve enerjik olmalı. Rahatlık bize göre olmamalı…

Peki şimdi ki gençlere neler önerirsiniz?

Gençlerin geleneklerinden kopmamalarını ve sahip çıkmalarını tavsiye ediyorum. Batıdan uzak durmalarını, batıcı olmak yerine kendi değerlerine sahip çıkmalarını daha mühim olarak görüyorum. Gençler özellikle Cahit Zarifoğlu’nu okumalarını ve Mustafa Kutlu’yu dinlemelerini tavsiye ediyorum. Güzel şairlerimiz var, onları dinleyip, okusunlar.

Gençlerin ufku nasıl daraltılıyor sizce?

Bakın şuan konuşulan bir konu var ülkemizde… Anayasa mahkemesinin Can Dündar’a vermiş olduğu tahliye kararı. Bütün gazetelerin sürmanşetlerinden haber veriliyor. Bu gazeteler hala içerdeki olaylarla ilgileniyorlar. Oysaki bizim açılmamız lazım arkadaşlar! Biz gazetemizde neyi yazdık? Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyaretini..
Biz gazete olarak açıldık, kendi içimize kapanmadık, eyvallah içimizdeki haberleri de yapacağız ama içimize kapanmamalıyız. Batı bize bir nevi siz içinize kapanın, biz dışarıyla ilgileniyoruz demek istiyor. Bizde maalesef batının oyununa geliyoruz. Ama görmemiz gereken Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyaretinin ne kadar çok önemli olduğudur. Asıl bu olaya bakmalıyız. Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyareti turistik amaçlı bir gezi değildi, tamamen ülkenin geleceği ile ilgili ve iş bitirmek amacındaydı. Ben gerçekte tam bir Afrika meftunuyum, bu yüzden bu ziyareti çok önemli buluyorum. Hiç unutmuyorum Sudanlı bir arkadaşım vardı; bir gün oturuyoruz ve paralel devletle alakalı konuşuyoruz. Bize şöyle dedi ki;

biz kuyunun dibindeyiz, bize kim ip sarkıtacak? Siz hala içinizde kalmışsınız açılın biraz ve içinizde ki kısır döngü tartışmalarını bırakın. Dışa açılın!

dedi. Bu olaydan sonra daha çok anladım.

Siz bir gavurca sözlüğünüz varmış. Nedir açıklar mısınız?

Evet. Geçenlerde Tanzanya’ya gidecektim. Etrafımda ki insanlar, benim gitmeme sıcak bakmayıp ‘ne işin var orada? aslanlar kaplanlar yer seni, su bulamazsın. Orada hiç bir şey yok!’ gibisinden konuşup bir nevi resim çizdiler beynimde. Tanzanya’ya gittiğimde gördüm ki orası insanların söyledikleri gibi değilmiş. Daha sonra anladım ki, batılılar bizim zihnimizde öyle bir Afrika resmi çizmişlerdi ki bizim beynimize içimize işlemişlerdi. Orada görmüştüm ki otellerin çoğu İngiliz ve Fransızlarla doluydu. Peki onlar neden oradaydı? Bu olaydan sonra bu sözlüğü çıkarmaya karar vermiştim. Bu yüzden Cumhurbaşkanımızın oraya gitmesini çok önemli buluyorum. Cumhurbaşkanımız; Gine’nin başkenti Konakri kentine 50 otobüs hediye verdi, Gineliler şaşırdı! Çünkü onlara göre beyaz adam oraya daima sömürmeye gider. Ama bizim cumhurbaşkanımız orada elli otobüs hibe ediyor. Keşke daha çok açılabilsek oralara ama yavaş yavaş Allah’ın izni ile.

Peki Türkiye’nin buralara gücü yetiyor mu?

Bu tamamen psikolojik bir şey, oranın halkı Türkiye’yi kurtarıcı olarak görüyor. Bu çok önemli bir şey.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Arkadaşlar çok okuyun ve ufkunuz açık olsun. Devletinizin yanında olun. Bu ümmetin kurtuluşu Türkiye’de. Çok çalışın, çok okuyun. Müslüman olarak dünyaya gelmemiz bile bize sorumluluk yüklüyor. Bu sorumluluğu yerine getirmemiz lazım. Siz gençsiniz ve daha çok çalışın.

Ertuğrul Beye röportaj için çok teşekkür ederiz. Rabbim yardımcınız olsun. Allah razı olsun.

Yazar : Akademik Şuur


Etiketler : afrika | çalışmak | cumhurbaşkanı | gençler | gençlik | gine | hakan albayrak | milli medya | müstakil gazete | okumak | Türkiye | ufuk |

Göç Almak ve Devşirmek – 1
Göç Almak ve Devşirmek – 1

20 Mart 2019 09:36

Dünya tarihine baktığımızda tarihi etkileyen birçok olayın göç sebebi...

Bizi Kışkırtmak İstiyorlar
Bizi Kışkırtmak İstiyorlar

17 Mart 2019 23:40

31 Mart seçimlerine doğru giderken; CHP Grup Başkanvekili Engin...

Yine de Şahlanıyor, Aman!
Yine de Şahlanıyor, Aman!

20 Şubat 2019 21:01

Sultan Abdulaziz Hân’ın şehâdeti ile birlikte Devlet-i Aliyye için...