top-logo

14 Sevval 1440

8 Mart Ötesinde KADIN

8 Mart Ötesinde KADIN

Bizim ülkemizde ve dünyada neredeyse tarih boyunca cereyan eden kadının toplumda ki yeri,  bir görünen bir de gerçek yüzü vardır.

Bu iki yönlü durum maalesef ki her geçen gün daha da farklı perdelerde önümüze sunulmaktadır.  Sahne önünde oyunlar profesyonelce oynanırken perdenin arka tarafında bambaşka oyunlar oynanır. Her ne kadar kadının toplumda ki yeri ve önemi dile getirilse de hakkı verilmeksizin kötü durumlara maruz kalınmaktadır.

En başta toplumsal cinsiyetçilik, her defasında kadınların önüne sunulan, gösterilen gerekçelerin ise değişmeksizin hep aynı şekilde ortaya atıldığını görüyoruz. Modern toplumlarda toplumun düzeni genelde cinsel farklıklılara göre şekillenir. Ataerkil düşünce yapısı erkeğin her konuda üstün olduğu düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Kadınların toplumda yer edinmesi zor olmakla beraber farklıda karşılanmaktadır. Fakat post mordernizm diye adlandırdığımız durum gelişmiştir son zamanlarda; post modernizm dediğimiz olayla beraber cinsiyet farklılığı ortadan kaldırılmıştır. Evet, bugün baktığımızda erkeğin yaptığı birçok şeyi kadında yapmaktadır. Bu olay gerçekleşmeye başlamasıyla adına post modernizim denmiştir. Post modernizim gelişmiştir. Moderniz imde tek cinsiyetçiliğe önem verilmekteyken post modern izimde eşitlik durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durum baş gösterdikçe kadın hor görüldü kadın küçümsendi kadın aşılandı kadın dışlandı kadın sadece eve mahkûm edilmek istendi.  Kadın sadece kadın değildir, kadın anadır kadın danışandır kadın psikologdur, kadın hakimdir, kadın askerimizi de doktorumuzu da öğretmenimizi de yetiştirendir. Kadın merhamettir. Sevgidir. KADIN HAYATTIR. Peki, bu ayrımcılık neden. Kadını bu denli ötekileştiren ney.? Öğrenmişliklerin getirileri mi.? Kadın duracak! Kadın geride olacak!  Kadın toplumda söz sahibi olmayacak öyle mi.!!!!! merkezileşmiş bir kontrol noktasının olduğunu düşünüyorum buda tüm düşünceleri birleştiren bir noktada toplayan bunun üzerinden ilerleyen bir eylem! Bununda en büyük nedeni kültürel süreçler olduğunu söyleyebilirim. İlerlemeyi kendine hedef koyar fakat tek bir elden yapmak şartıyla kısıtlamalar getirir. Kadının dünyasına getirilebilecek en büyük kötülüklerin başlangıçlarının oluşturulup küçük kıyametlerin yaşanmasına sebep olunmaktadır. Bununda örneklerinin olduğunu üzülerek söyleyebilirim. Ülkemizde kadına şiddet ve kadın cinayetleri maalesef ki büyük kıyametimizdir. Bugün baktığımızda tam 9 bin kadınımız polis koruması altındadır. İster kamu alanı olsun ister özel alan kadına hiç bir şekilde şiddet uygulanamaz. Kadınlarımız cinsel ekonomik ve psikolojik şiddete her gün maruz kalmaktadır. Haklar verilmez haklar alınır. Kadın hakları da vardır. Haklarını savunacaklar ve sahip çıkacaklar. Kadın olmak toplumda size kadın olarak yüklenilen anlamlar haline geldi. Toplum kadına yön vermemeli, inanıyorum ki bir gün kadına şiddet uygulanıyordu diyeceğiz. Şunu da belirtmek isterim ki hiç bir egemen sistem erkek eliyle değişmez, kadın eliyle değişir.

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri gündür. Kadın doğulmaz kadın olunur.   

Sosyolog Hasret KOPUZ

Yazar : Hasret Kopuz


Etiketler : 8 mart | kadın | kadın hakkı | kadınlar günü |