top-logo

14 Ramazan 1440

Bu utanç hepimize yeter!

Bu utanç hepimize yeter!

Kadın hakları!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık. Yine en önemli sorunları görmezden geldik, üstünü örttük, boşverdik. Tebrikleştik, mesajlaştık, el sıkıştık, dağıldık…

Sonuç?

Dünya’da zulüm altında inleyen, şiddet gören milyonlarca kadın, erkek, çocuk var.

Türkiye özelinden gidersek, ülkemizde durum nasıl?

Pembe tablo çizmenin hiçbir anlamı yok, çünkü pembe tablo çizilecek bir durum yok maalesef.

Hadi biraz gerçeklerle yüzleşelim ve halının altına süpürülen pislikleri çıkaralım.

Türkiye’de fuhuş yasal, genelevler devlet güvencesinde tıkır tıkır işliyor!

Tabii bu genelevlerde robotlar çalışmıyor, kadınlar çalışıyor! Hani dün haklarını savunduğumuz kadınlar var ya, işte onlar.

Bu durum nedense kimse tarafından dile getirilmiyor. Lafa gelince “Kadın savunucusu!” olanlar nerede acaba? Neden bu rezilliği görmezden geliyorlar? Genelevlerde çalışan kadınların hakları gasp edilmiyor mu? Bedenleri yağmalanmıyor mu? Yoksa bu durumu “onların bedeni, onların kararı” olarak mı yorumluyorsunuz?! Bu bakış açısı sizin samimiyetsizliğinizi göstermez mi?

Bu rezilliğe göz yuman, yasal düzenlemelerle fuhşu meşrulaştıran, genelevleri bir ticarethane olarak gören, oradan kazanılan kirli paranın vergisini cebine indiren devlet nerede? Niçin bu suça, harama ortak oluyor?

“5 vakit namaz kılıyorlar, başımızda elhamdülillah imanlı, inançlı insanlar var.” dediğimiz yetkililer daha ne kadar bu rezilliğe göz yumacaksınız?!

Sistem bozukluğunun arkasına sığınarak bu vebalden kurtulamazsınız haberiniz olsun!

Lafa gelince kadın haklarını savunmakta üzerine olmayan ama genelevleri de ihtiyaç olarak gören o kafa yapısına sahip olan insanlar, sizler de rezilsiniz.

Podyumlarda, bilboardlarda bedenini sergileyen çağdaş kadınlar! Sizlerin de hakkı elinizden alınıyor bilginiz olsun. Kapitalizm sizin bedeninizi parayla satın alıyor. Halbuki kadın bedeni mukaddestir, üzerine titrenecek ölçüde değerlidir. Bunu podyumlarda, bilboardlarda, görsel yayın organlarında sergilemek, parayla beden hakkını kiralamak en büyük hak ihlalidir.

Para için böbreğini satan kişinin hakkı savunuluyor da, bedenini satan kişilerin hakkı niçin savunulmuyor? Burada kadın hakları savunucuları niçin devreye girmiyor?

Neredesiniz ey çağdaşlar, ey lâikler! Neredesiniz?!

Ey dindarlar! Ey din adamları! Neredesiniz? Burada kadın bedeni muhafaza edilemiyor ey muhafazakârlar neredesiniz?!

Genelevler kapatılsın!

Devlet büyüklerimiz çığlığımızı duysun. Bu pisliği, rezilliği temizlemek sizin sorumluluğunuzda. Yoksa bu vebal hepimize yeter.

Saygılarımla…

Ferhat CANBAŞ

Yazar : Ferhat Canbaş


Etiketler : dünya kadınlar günü | genelevler | kadın hakları |