top-logo

15 Sevval 1440

Akit Yayın Yönetmeni Bülent Sarıdiken ile Gündem Üzerine Röportajımız

Akit Yayın Yönetmeni Bülent Sarıdiken ile Gündem Üzerine Röportajımız

Bülent Bey kısaca bize kendinizden ve Akit Medya’dan bahsedebilir misiniz?

Ben Bülent Sarıdiken, Akit TV Genel Yayın Yönetmeniyim. Akit TV’yi elimizdeki imkanlar nispetinde; ümmetin sesi olma adına, kültürel yozlaşmanın dışında en güzel konsept ile okuyucularımıza ve izleyenlere sunmaya çalışıyoruz. Dostlarımızın vermiş olduğu destekler ile Türkiye’nin yeni bir medya organı olarak hem gazete hem de TV’de (yakın zamanda radyo) piyasada elimizden geldiği şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Bugün Erbakan Hocamızın vefat yıldönümü. Necmettin Erbakan Hoca için bize neler söylemek istersiniz?

Hem Türkiye’de hem de Dünya’da siyaset ve insanlık adına çok büyük hizmetler yapmış biridir Necmettin Erbakan Hoca bizim için. Erbakan Hoca’nın yetiştirmiş olduğu siyasetçiler, bugünün siyasetçileridir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Erbakan Hoca’nın yetiştirmiş olduğu en büyük siyasetçilerden biridir. Burada görmekteyiz ki, Necmettin Erbakan Hoca’nın Türki siyasetine atmış olduğu damganın ne kadar büyük olduğu ortadadır. Bugünün şartları o gün olmuş olsaydı, demek ki Türkiye daha farklı bir yerde olurdu. Ama ekmiş olduğu tohumlar, bugün meyvesini vermeye başlamıştır.

Bir Çiçekle Bahar Olmaz Ama Her Bahar Bir Çiçekle Başlar (Necmettin Erbakan)

Erbakan Hoca öyle bir tohum attı ki bu topraklara, bundan sonra da o tohumun meyvelerini almaya devam edeceğiz. Bugün Necmettin Erbakan’ın yetiştirdiği siyasetçiler, inşallah bundan sonraki gelişmelere gebe olacaktır. Bugün Orta Asya’da ya da Ortadoğu’da var olan sıkıntıların çözümü, yine Erbakan Hoca’nın yetiştirmiş olduğu siyasetçilerdir. Çünkü Erbakan Hoca’nın uygulama ve reçetelerini bilen bir liderdir Sayın Recep Tayyip Erdoğan.

Şunu görmekteyiz ki; Müslümanlar arasındaki anlaşmazlıklar sonucunda, Arap dünyası tek çıkış noktası olarak Türkiye’yi görmektedir. Türkiye olarak da Recep Tayyip Erdoğan’a umut bağlamışlardır. Allah Recep Tayyip Erdoğan’a uzun ömür versin. Erbakan Hoca’nın uygulamış olduğu siyasi otorite bu zamana kadar kendi başarısıyla oluşa gelmiştir. Bundan sonra yetişecek ekibe de aynı etki ve tesiri devam edecektir. O nedenle Sayın Necmettin Erbakan’ın ülkemiz ve İslam dünyası için yapmış oldukları ortadadır. Sadece kişiler ile değil, yapmış olduğu sistem ile de çok büyük hizmetler vermiştir. Allah mekânını Cennet eylesin.

Necmettin Erbakan Hoca’yı devirmek için yapılan 28 Şubat’tan biraz bahseder misiniz?

28 Şubat, dış mihrakla beraber içteki hainlerin bir planıydı. O süreç içerisinde de ne yazık ki başarılı da oldular. Ancak sadece o süreçte başarılıydılar, günümüze baktığımızda bunun bizim lehimize döndüğünü görüyoruz. Çünkü o dönem içerisindeki hainlerin fotoğrafını şuan daha net bir şekilde tespit edebiliyoruz. Yalnız o zamanda var olduğu bugünün de hainlerinin temizlenmesi lazım. Tabi bu da siyasetin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın gücü ile alakalı bir durum. Bu zamana kadar Akit olarak biz de Cumhurbaşkanımıza yardımcı olmaya çalıştık, bundan sonra da yardımcı olmaya çalışacağız.

Akit Medya da bu süreçte saldırı aldı değil mi?

Biz biliyoruz ki; yapılan saldırılar Akit’in kendisine değil, ümmetin sesi olan ve ümmeti temsil eden zihniyete yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı hem bize hem Cumhurbaşkanımıza hem Başbakanımıza hem de İslam dünyasına yapıldı. Akit olarak biz hiçbir zaman duruşumuzu bozmadık, bu süreçte de duruşumuzu bozmadık, bundan sonra da bozmayacağız. Hiçbir zaman Akit Medya’yı susturamadılar, bundan sonra da susturamayacaklar…

Biz inanıyoruz ki sizin gibi genç ve şuurlu arkadaşlar da bizden sonra bu süreci devam ettireceklerdir. Şu anki çalışmalarınız, buraya geliş amacınız da bu yoldaki azminizdir…

Son zamanlarda Deniz Baykal’ın konuşmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sanki ifadeleri ile hiç tanımadığımız bir Baykal görmekteyiz.

Deniz Baykal içerisinde olduğu siyaset çevresiyle düşüncelerini dışa vuramadı. CHP’nin o anki gücü ve çevresindeki süreç; onu dışarıya kendini ifade etmede engelledi. Her zaman CHP’nin duruşu Deniz Baykal’ı tıkamıştır. Deniz Baykal’ın yapmak istediklerini engellemiştir. Deniz Baykal Türk siyaseti açısından çok önemli bir insandır, zaman zaman açıklamalarıyla ve duruşuyla sağ cenaha(bizlere) yardımcı olmaya çalışmıştır. Bildiğiniz üzere, Cumhurbaşkanı ile görüşmeleri de olmuştur. Cumhurbaşkanı niye herkes ile görüşmüyor? Bence bir sebebi var. Bence Deniz Baykal’daki cevheri gördü ki onunla bazı konuları görüştü. O görüşme içerisinde olmadığımız için konuşulan konuların konseptini de bilememekteyiz.

Cumhurbaşkanımızın bu süreçte Koç ailesiyle de bir görüşmesi oldu, onu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koç ailesinin Türk ekonomisine önemli katkıları vardır. Gezi olayları sebebiyle Türk halkı tarafından pek sevilmiyor Koç ailesi. Ben burada bazı insanların zaman zaman yanlışları olabileceğini düşünüyorum. Bazı insanların bazı yanlışları olabilir, bu nesilden nesile değişebilir. O kadar servetin içinde insanların duruşlarında bozulmalar/yıkımlar olabilir. Aslında bizim onlara doğru yolu göstermek adına yardımcı olmamız gerekir. Bazen bizler de çok yanlışlar yapıyoruz. Bize yakın insanları eleştirip bizden soğutuyoruz, bunu yapmamamız gerekir. Sonuçta ülke ekonomisine büyük etkileri olan bu insanların servetleri ne kadar büyük olursa olsun, siyasi irade yanınızda değilse, hiçbir anlam ifade etmez. Cebinizdeki 1 lira onların 100 lirasından daha etkilidir. Bu gibi insanların hükümeti hep kendi yanına çekmek gibi düşünceleri olmuştur. Koç ailesinde de bu görülmüştür,  bu ailenin hükümeti yıkmak gibi düşünceleri olduğunu zannetmiyorum. Biraz da Türkiye’deki siyasi rüzgarın etkisiyle yapılan hatalardır. Tabi burada biz her şeyi göremeyiz, üst dinamiklerde bizim bilmediğimiz birçok şey olabilir. Olaylara halk gözüyle bakarken biraz daha yere basarak bakmamız gerekir.

Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa sürecinde sizce şu anki Yeni Türkiye’de yeni bir referandum olabilir mi? Türkiye bunu kaldırabilir mi?

Şu an aklı başında olan siyasi düşünceye sahip insanların başkanlık sistemine geçilmesi gerektiği yönündeki tavırları ortadadır. Türkiye artık siyasi yönetim açısından bunu kaldıramıyor, bunu zamanında 1993’te Turgut Özal söylemiştir. Türkiye’nin yaşantısına yönelik en iyi sistem başkanlık sistemidir. Bu yeni gündemde olan bir şey değildir. Aslında burada Cumhurbaşkanı’na bir saldırı vardır, onun bu sistem üzerinde nemalanmalarını istememeleridir tüm meseleleri, aslında onlar da iktidara gelse yapacakları ilk iş bu olacaktır. Her zaman olduğu gibi yine bu iş Cumhurbaşkanımıza nasip olacaktır inşAllah. Türk sistemi için başkanlık sistemine bir an önce geçilmesi gerekmektedir. Tüm arkadaşlar olarak bu yönde çalışma yapmamız ve bunu ortada kalmış herkese anlatmamız gerekir. 18 yaşını doldurmuş her bireyin görevidir.

Başkanlık Sistemi geldiği zaman Ahmet Davutoğlu, bir 10 yıl sonrası için sizce Başkanlık için aynı sistemde devam edebilir mi?

Şimdi siyasette net isimler yoktur, bu bir gerçek aslında ama; şu anda tek net isim Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. 10 yıl sonrası için siyaset rüzgarı o dönemde nasıl esecek bilememekteyiz. İç argümanların duruşu nasıl etkiler. Sonuç itibariyle siyasette de ihtiyaçlar vardır. İhtiyaç analizlerinin de iyi yapılması gerekir. O zamanın siyaset rüzgarı nasıl esecek ise, ona göre isimler konuşulur. Ahmet Davutoğlu’yla da tanışma fırsatım oldu. Ben devamlı başkan olayım mantığında olan bir insan değil, tek amacı var; ümmet adına bir şeyler yapabilmek. Hep ben başkan olayım diye bir hesabının olduğunu da düşünmüyorum.

Burada tek felsefemiz var, ümmet dünyasında akan kanı durdurmak. Yahudi otoritesinin bizim dünyamızın üstündeki ellerini çekmesini sağlamak. Şu ana kadar bu duruşu sadece Cumhurbaşkanımız sergiledi, ardından gelen nesilde o düşüncede inşallah. Hepimiz bu düşüncedeyiz, bir kuşak olarak biz bu düşüncedeyiz, bizden sonraki kuşak olarak sizler de bu düşünce üzerine olun ve sizden sonraki kuşaklara da bu düşünceyi anlatın. Peygamber Efendimizin övgüsüne nail olmuş bir millet olarak, bu görev de Türk milletine aittir.

Şimdi Arap dünyasına baktığımız zaman Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu’nun isimleri duyuluyor ve görülüyor. Kim bunlar? Türki dünyasından çıkmış yürekli cengaverler, Allah hepimize böyle hizmet etmeyi nasip etsin. Amin.

Dünya bir inkılap bekliyor, onu da Türkiye’den bekliyor (Necip Fazıl Kısakürek)

Suriye’deki olayları nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye çok mantıklı ve hukuki bir şekilde oradaki tavrını ortaya koydu. Hiçbir dış gücün ve içerideki ihanet şebekelerinin gazına gelmeden tavrını ve planını koydu/uyguladı. Hukuksal olarak da hiçbir şekilde yanlış veya hataya tenezzül etmedi, süreci iyi yönetti. Esed aslında çoktan gitmişti, Rusya ve İran’ın destekleriyle şu ana kadar ayakta kalabildi. Ancak bir an önce oradaki sürecin bitmesi gerekiyor. Akan kanların hepsi Müslümanların kanlarıdır. Esed rejiminin yerine orada tekrardan siyasi bir otoritenin gelmesi ve oluşması lazım, yoksa Müslüman dünyası açısından hiç iyi olmuyor.

Ortadoğu’daki haritaların tekrar çizilmesi noktasında Türkiye’nin duruşu sizce nasıl?

Türkiye ve Osmanlı hiçbir zaman akıtılan kan üzerinden maddi bir menfaat yoluna gitmedi. Tarih boyunca hiçbir şekilde akan kan üzerinde bir menfaat peşinde olmadı. Hatta bazı Arap ülkeleri Osmanlı Devleti’nin himayesi altına girmek istediler, dediler ki başka bir milletin himayesinde olmaktansa Osmanlı Devleti’nin himayesinde olmayı seçtiler. İşte Osmanlı’nın şefkati ve merhameti bu şekildeydi. Biz böyle bir genlerden gelen bir zihniyetin, toplumun nesilleriyiz. Şimdi Ortadoğu’daki politika, Amerika ve Rusya politikasıdır; bu da enerjiye dayalı bir hesaplaşmanın sonucudur. Biz böyle bir sürecin içerisinde olmadık ve olmayacağız. Allah’ın izni ile bizim de sevilmemizin sebebi budur. Hiçbir şekilde o düşüncede olmadık ve akan kan üzerinden hesap yapmadık, yapmayacağız Allah’ın izni ile inşallah. Çünkü oradaki ümmet bizim kardeşlerimizdir. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir, kardeş kardeşe zulmetmez, bırakın zulmü öldürmez!

Seçim sürecinde Doğan Medya’nın tutumunu nasıl yorumlarsınız. Özellikle hdp’yi ön plana çıkarması, cilalayıp parlatması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aydın Doğan şu ana kadar kendi medya grubu ile birlikte, ülke sevgisinden ziyade, Amerikan sevgisini bizim ülkemizde yaymaya çalıştı. Bu yüzden de bizim cenahımız tarafından da özellikle sevilmedi. Hükümeti de yanına çekemediği için her zaman hükümet ile düşman oldular. Hükümeti yönetememek, tabiri caizse daha evvelki başbakanları karşıladığı gibi (pijama ile) karşılayamadığı için hiçbir zaman anlaşamadı. Böyle giderse de hiçbir zaman anlaşamayacaklardır. Çünkü onların beslendiği ve nemalandığı yerler bellidir. Sonuç itibariyle içimizdeki düşmanlar dıştaki düşmanlardan daha tehlikelidirler. Onlara karşı tedbir almamız gerekmektedir.

Biliyoruz ki aslında ihanet şebekesinin içinde kim var kim yok tam bilinmiyor, %40’lık kesim temizlendi belki ama hala %60’lık kesim tam belli değil.

Rahmetli Hasan Karakaya’yı bize biraz anlatır mısınız?

Hasan Ağabey’i aslında fazla anlatmaya gerek yok. Ölümüyle her şeyi anlattı bize. Öyle mübarek topraklarda ölebilmek büyük marifettir, herkese nasip olmaz. Hasan Ağabey’in de ümmetin sesi olduğu ve Hz. Ali’nin keskin kılıcı gibi kalemiyle gerçekleri yazdığı herkes tarafından biliniyor. Allah onlar gibi insanları bu topraklara nasip etsin.

Biz sizin gibi gençlerden çok ümitliyiz, bu yapmış olduğunuz da bir cihattır biliyorsunuz.  Bu cihatta bizler her zaman yanınızdayız, yapacağımız ne varsa her zaman da yapmaya hazırız.

Öner Yeşilyurt Bey’e de selamlarımı iletin, her zaman kapımız açıktır sizlere arkadaşlar, sağ olun.

Bülen Sarıdiken Bey’e (abimize) bizi ağırladığı ve bize hedefi gösterip, cesaretlendirdiği için çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun.

Yazar : Akademik Şuur


Etiketler : ahmet davutoğlu | akademik | akit | akit medya | akit tv | bülent sarıdiken | erbakan | gençler | gençlik | gündem | Necmettin Erbakan | recep tayyip erdoğan | suriye | şuur |

MHP’nin başına TAŞ mı düştü?
MHP’nin başına TAŞ mı düştü?

28 Ekim 2018 18:35

Cumhur İttifakı ile MHP çizgisinde gözle görülür gelişmeler vardı....

ABD, Suud üzerinden güç ispatı mı yapıyor?
ABD, Suud üzerinden güç ispatı mı yapıyor?

27 Ekim 2018 11:11

Trump’un biz olmazsak 10 gün dayanamazsınız dediğinden sonra Suudlu...

Müslüman’ın Kendi Gündemi Olmalı
Müslüman’ın Kendi Gündemi Olmalı

30 Ağustos 2018 12:33

Biz akademik şuur olarak daha çok Twitter’da varlık göstermeye...

Düşünce Tohumundan Medeniyet Meyvesine
Düşünce Tohumundan Medeniyet Meyvesine

20 Ağustos 2018 18:35

Düşünmek yani tefekkür, kalpte tasavvuru mümkün olan şeyler üzerinden...