top-logo

15 Sevval 1440

İslam’a ve Müslümanlar’a Karşı Ayrımcılık Olarak Tanımlanan İslamofobi İle Nasıl Mücadele Edilir?

İslam’a ve Müslümanlar’a Karşı Ayrımcılık Olarak Tanımlanan İslamofobi İle Nasıl Mücadele Edilir?

İslamofobi nedir?
Kelime tanımı ile başlamak gerekirse Oxford sözlüğü İslamofobi’yi şöyle tanımlıyor:
İslam hakkında, özellikle politik bir güç olarak, yoğun nefret veya korku; Müslümanlar’a karşı düşmanlık veya önyargı. Daha detaylı bir tanımı Berkeley Üniversitesi İslamofobi Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi şu şekilde yapmıştır:

İslamofobi, Avrupa merkezli ve Oryantalist global güç yapısı tarafından teşvik edilen suni korku veya önyargılardır. Varsayılan veya gerçek bir Müslüman tehdidine karşı ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel ilişkilerdeki mevcut eşitsizliklerin korunmasını ve yayılmasını hedeflerken Müslüman veya farklı hedef toplumların “medeni rehabilitasyon”unu gerçekleştirmek amacıyla şiddet kullanımını makul göstermektedir. İslamofobi kaynak dağıtımındaki eşitsizlikleri devam ettiren ve yayan global ırkçı bir yapının varlığını tekrar öne sürüp onaylamaktadır. Diyanet İslam Ansiklopedisi’nde İslamofobi diye bir madde başlığı bulunamamıştır.

İslamofobi dünyada farklı ülkelerde özellikle de Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için bir sorun teşkil etmektedir. Almanya’daki Pageda hareketi, Norveç’teki Breivik katliamı, İngiltere’de anti-terör yasası altında Müslümanlar’a uygulanan baskılar hep bunlara örnek olarak verilebilir. İslamofobinin sonucu olarak Müslümanlar ve bunların içerisinde Avrupa’daki Türk vatandaşları sosyal hayatta ve politik ortamlarda dışlanma ve mahrumiyet yaşamaktadırlar. Ayrıca medyanın etkisinde kalan bazı yabancı ziyaretçiler de bazı olumsuz telkinlerden kaynaklanan önyargılarını söz ve davranışlarıyla ifade etmektedirler. Bu sorunla mücadelede izlenen farklı yöntemler bulunmaktadır. Fakat birtakım siyasi girişimler ya da şiddet içeren eylemler sadece bu sorunun büyümesine sebep olmuştur. Kültürlerarası İletişim Merkezi (KİM) Derneği bu sorunla mücadelede “proaktif” metot olarak adlandırılan bir yaklaşım uygulamaktadır. Sorunun oluşmadan veya büyümeden öngörülerek çözülmesini hedefleyen bu yaklaşım İslamofobi ile mücadelede de etkin biçimde kullanılmaktadır.

KİM Derneği Hakkında
Kültürlerarası İletişim Merkezi dernek olarak Nisan 2010’da Fatih’te kuruldu. 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren Sultanahmet Camii’nin konferans salonu olarak kullanılan eski Sıbyan Mektebi’nde camiyi ziyarete gelen yabancı misafirlere yönelik sunumlar gerçekleştirildi. 30 dakikalık cami ve İslam hakkında İngilizce sunum yapıldıktan sonra ziyaretçilerin soruları yanıtlandı. Bu sunumları yapmak üzere gönüllüler arasından İngilizce’ye hakim sunucular seçilerek caminin tarihi, mimarisi ve İslamiyet ile ilgili gelen sorulara uygun ve doğru cevaplar verebilmeleri amacıyla eğitim verildi. Sunum sonrası Sultanahmet, İstanbul ve İslam hakkında çeşitli broşürler ve farklı dillerde Kur’an mealleri dileyen misafirlere ücretsiz olarak takdim edildi.

Yapılan diğer faaliyetler şu şekildedir:

  • Yeni Cami Hünkar Kasrı’nda “Ramazan’da Hünkar Kasrı” programında tanıtım
  • Sultan Ahmed, Süleymaniye, Selimiye, Nuruosmaniye ve Yeni Camii hakkında İngilizce broşür yazılıp basılması ve dağıtılması
  • Tarihi camilerde ücretsiz kitap ve broşür dağıtımı için standlar hazırlanması
  • Konferans ve Söyleşiler
  • Eğitim Seminerleri eğitim semineri
  • Turistlere yönelik Ramazan programı
  • Poster sergileri poster sergisi

KİM Derneği, İslamofobi ile mücadele etmeyi ana hedeflerinden biri olarak belirlemiş ve yapılan faaliyetler etkinliğini kanıtlamıştır. Bu amaçla derneğimiz faaliyet gösterdiği tarihi camilerde ve tanıtım merkezlerinde yabancı turistlere cami tanıtımı yaparken İslamiyet hakkında gerçek ve güvenilir bilgiler verilmekte ve özellikle olumsuz medya propagandasından kaynaklanan sorular yanıtlanmaktadır. Bu tanıtım faaliyetlerinde “role modelling” denilen yöntem kullanılarak anlatılan konular sadece teorik düzeyde kalmayıp sunucuların kendi tecrübeleri ve günlük hayattan şahsi örneklerle zenginleştirilmektedir. Böylelikle eğitimli, iyi derecede dil hakimiyeti olan, etkili iletişim becerilerine sahip ve İslamiyet’i şahsi hayatında yaşayan örneklerle bir kısım medyanın çizdiği olumsuz imaj eleştiriye açılmaktadır. Yapılan faaliyetler yerli ve yabancı ziyaretçilerin umumen takdir ve tahsinine mazhar olmuştur. Bu takdirler ziyaretçi defteri, video röportajları, email ve tripadvisor.com yorumları şeklinde kayıt altına alınmıştır. Yapılan sunumlara ortalama yıllık 20.000 üzerinde ziyaretçi katılmaktaydı.

Proje Hakkında
KİM Derneği olarak yaptığımız faaliyetlerin yaygınlaştırılması amacıyla bir eğitim projesi hazırladık. Bu projemiz İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenmeye değer bulundu.
Projemizin genel amacı İslamofobi ile mücadelede bilinç arttırmak olup özel amacı 25 bayan ve 25 erkek katılımcıya İslamofobi hakkında detaylı eğitim sağlamak ve bu sorunla mücadelede etkili metodolojiler konusunda yetkin kılmaktır.
Eğitime katılmak için yeterli derecede İngilizce bilgisine sahip olmak, eğitimin tamamına katılabilecek durumda bulunmak ve derneğimizin tanıtım faaliyetlerine katılmaya istekli olmak gerekmektedir.
Eğitmenimiz bu alanda uzun süredir başarılı eğitim faaliyetleri yürüten ve uluslararası alanda toplantılar ve medya yoluyla İslamofobi ile mücadele eden Fadel Soliman’dır. Kendisi derneğimizin daha önce düzenlediği programlara konuşmacı olarak katılmış ve yaptığı sunumlar yüksek beğeni toplamıştır.
Eğitimin yeri Zübeyde Hanım Kültür Merkezi olarak belirlenmiştir. Tarih ise 19-22 Kasım arasında olacaktır.
Katılım için online başvuru formunu www.kim.org.tr adresine girerek doldurabilirsiniz.
Sorularınız için lütfen info@kim.org.tr adresine email yazınız.

Twitter | Facebook | Proje Eğitim Broşürü

Yazar : Akademik Şuur


Etiketler : çatışma | islam | islamofobi | kim | Kültürlerarası İletişim Merkezi | müslüman | terörizm |

Musibetlere Karşı Sabır Eylemek
Musibetlere Karşı Sabır Eylemek

01 Mayıs 2019 20:29

İnsan hayatında çeşitli zorluk ve meşakkatle karşı karşıya kalmaktadır....

ADİL DÜZEN VE GENÇ
ADİL DÜZEN VE GENÇ

13 Şubat 2019 23:01

Hayat, doğum ile ölüm aralığından ibarettir. Bu aralıkta, tıpkı...

DİNİMİZDE VE HAYATIMIZDA ‘İSTİĞFÂR’
DİNİMİZDE VE HAYATIMIZDA ‘İSTİĞFÂR’

13 Ocak 2019 17:56

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ Elhamdü-lillahi Rabbi’l-âlemîn. Ve’s-Salâtü ve’s-selâmü alâ...

Hitap muhataba biçilen kıymettir
Hitap muhataba biçilen kıymettir

27 Aralık 2018 01:08

Selamün Aleyküm dertdaşlarım. Selam; ne güzel bir kelam değil...