top-logo

15 Sevval 1440

Yazılı Yazısız Kanunlar Karşısında Şekillenen İnsanlar

Yazılı Yazısız Kanunlar Karşısında Şekillenen İnsanlar

 

İnsan dediğimiz de aklın sınırlarını zorlayan ve hiçbir şekilde sınırları belli olmayan, üreten, çoğaltan bir varlıktır.

İnsan aklına baktığımızda o kadar çok yönlüdür; o kadar çok yolu vardır ki hangisinden gideceğimize karar veremeyiz. Düşünen, üreten ve durağan olmayan bir mekanizma olarak nitelendirebiliriz. Toplumsal hayatta aynı şekilde işler. Durağan olmayan, kendini yenileyen çeşitliliklerle her geçen gün bizi şaşırtan bir süreçtir. İnsan yaşamı sürekli değişkendir, birbiri ardını kovalayan eylemler içerinde şekillenendir insan. Tabi buna dayanarak bakarsak insanın hayatta olaylar karşısında bir olayın genel sonucuna bakarak yaptığı değerlendirmeler doğru olmaya bilir. Çünkü değerlendirme yaparken her olayın kendine özgü neden ve sonuçları vardır. Tıpkı kâinatta yaratılan her canlının her maddenin farklı oluşu ve kendine has özelliklere sahip olması gibi.

İnsan yaşamının düzeni ve toplumsal süreçlerin devamı için kanunlara ihtiyacımız vardır. Bizler kanunları yazılı-yazısız olarak düzenler ve uygularız. Kanun çıkarmak özgürlükleri kısıtlamaksa eğer bu, kanunları en doğru şekilde ortaya koymamızı gerektirir. Kanunlar insanların haklarını savunmak ve özgürlüklerini eline vermek için gerçekleştiriliyorsa bu özgürlük dünyada ki en geniş kapsamlı özgürlüktür diyebiliriz. Kanunları ne kadar arttırsak ta insanların yaşayacağı sonsuz sayıda ki sorunların ardını alamayacağız. Bu kadar kanun çıkardık da ne oldu. Kanunlarımızı şimdikinin iki üç dört hatta beş katına da çıkarsak bizim öngöremediğimiz yazısız kanunlarda karşımıza çıkacaktır. İnsan yaşamı değişkendir asla durağan olamaz tektipleştiremeyiz sınırlandıramayız, oysa kanunlar sabittir. İnsanlar yaptıkları hatalarda işleyecekleri suçlarda kendi düşüncelerinde gider gelirler. Aynı fikirde kaldıkları nadirdir. Her aklın izleyeceği yol farklıdır, her suç kendince en doğru yolu seçer. Kural bilmez, yasa tanımaz. Fakat insanoğlu kendi aklını kullanarak her daim hareket ederse büyük sorunlarla karşı karşıya kalmayacağız.

Sosyolog Hasret KOPUZ

Yazar : Hasret Kopuz


Etiketler : insan | kanun | özgürlük | yasa | yazılı | yazısız |