top-logo

13 Sevval 1440

Müslüman bir gencin aksiyonu ve zamanın kıymeti

Müslüman bir gencin aksiyonu ve zamanın kıymeti

Müslüman bir genç 24 saati ile örnek olabilecek bir şahsiyet olabilmelidir. 24 saatinin kıymetini bilip her saniyesini iyi değerlendirmelidir. Unutmamalıyız ki, dünya ahiret yolculuğumuzda bizim için bir duraktır. Sonsuz zaman içinde dünyada geçireceğimiz 60-70 yılın hiç bir ehemmiyeti yoktur. Dünya sadece ahiretimizi kazanmamız adına bizim için bir imtihan yeridir. Ne kadar dünyanın zevkleri nefsi duygularımız için cennet olsa da, ahiretimizi cehenneme çevirebilmektedir.

Müslüman bir genç bu sebepten 24 saatinin kıymetini bilip her zaman bir aksiyon içerisinde olabilmelidir. Kuran ve Sünnet bu dünya içinde bizim için bakmamız gereken bir kılavuzdur. Bu kılavuzdan ne kadar haberdar olursak 24 saatimizi o kadar verimli geçirebiliriz.

Allah’u teala İnşirah suresinin 7. ayetinde diyor ki;

Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.

Bu ayeti kerimeden bir müslüman olarak her zaman bir aksiyon içerisinde olmamız gerekiyor. Gece mümkünse yatsı namazından sonra en erken vakitte yatıp gecenin sonunda dahi olsa bir kısmını teheccüd ile geçirmelidir bir müslüman genç. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde buyuruyor ki;

Sabah uykusu, rızka manidir.

Güne aksiyonumuz namaz ile başlamalı, Kuran-ı Kerim okumak ile başlamalıdır. Devamında rızkımızı aramalıyız. Bu ilim noktasında olabilir, işimize gidip çalışarak ekmeğimizi kazanma noktasında olabilir. Ancak bilmeliyiz ki, aksiyonumuz sabahın erken saati ile başlamalıdır.

Bir müslüman olarak ilim tahsiline devam etmeliyiz. Bilmeliyiz ki İmanı noktasında sağlam olduktan sonra fenni ilimler üzerine tahsilimizi devam ettirmeliyiz. Mevlana hazretleri ne diyor;

Pergel gibiyiz; bir ayağımız sımsıkı şeriata bağlı, diğer ayağımızla yetmiş iki milleti dolaşıyoruz.

Görmekteyiz ki müslüman bir genç için izlememiz gereken yol net ve kesin. Sadece sabır ile bu yolda emek vermeye devam edip, amellerimizin karşılığını hem bu dünyada hemde ahiret de Allah’tan istemeye devam edeceğiz.

Müslüman bir genç, 5 vakit namazlarıyla birlikte, nafile namazlarıyla da var olmalıdır. Vakit namazları ile imanın gerekliklerini yerine getirebiliriz. Ancak Peygamber Efendimizin dediği gibi;

Ya Aişe, Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?

24 saatimiz içinde Kuran-ı Kerim’de Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmeliyiz. Peygamber Efendimizin sünnet-i seniyesine de aynı ehemmiyet ile bağlı olmalıyız. Bununla beraber zikir ile de en küçük vakitlerimizi doldurabilmeliyiz, yolda yürürken, durak da otobüs beklerken, herhangi bir kuyrukta sıra beklerken… Bu gibi zamanlarımızı da küçük görüp zayi etmemeliyiz. Eski alimlerin deve üzerinde kitap okuyup, kitap ile ders yaptıklarını, peygamber efendimiz seferde orduda bineğin üzerinde sahabelere ders yaptığını unutmamak lazım.

Rad Suresi 28. ayet de;

Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.

Bir müslüman genç olarak, iman noktasında bir nebzede olsa bir şeylerle doldurduk. Şuur kısmında bir noktaya gelebildik. Ancak müslüman olarak hem dünya hemde sosyal hayatımızda hala yapmamız gereken, örnek olmamız gereken ehemmiyetli konular vardır. Bunların en başında bir müslüman dünyadan kopuk olmamalıdır. Bugünün iletişim teknolojilerini düşünecek olursak, internet ile her olay hakkında haberdar olabiliyoruz. Ancak bununda bir sınırı olarak 24 saatimizde hem cüzi hemde yeterli bir zaman ayırmamız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, yolda otobüs de okula giderken ve ya işe giderken bir gazete okunabilir… Bir müslüman özellikle bir gazete takip edip, köşe yazarlarını okuyabilmeli; gündem ve dünya üzerinde ki gelişmeler hakkında fikir üretebilmelidir. Tamamen TV’ye ve TV programları arasındaki haber programlarından bir iki haberi alıp fikir sahibiyim deyip dizi ve film de zamanını zayi etmemelidir. Fikir sahibi olabilmek demek olayları kendi bakış açısından yorumlayabilmelisin.

Bununla beraber bir müslüman genç sosyal hayatında yeterliliğe sahip olmalıdır. Bir müslüman imanı sabit dedik, ilim peşinde koşturup okumanın öneminden bahsettik. Dünyadaki gelişmeler hakkında fikir sahibi olduğunu izah ettik. Şimdi bir artık bir müslüman gencin bir davası bir derdi var. Bu derdi ve davasını anlatabileceği ve davasına ortak edebileceği dostlara ihtiyacı vardır. Bunun tebliğini de yapabilmesi için. Sosyal çevresinde ki davranışları ile bir müslüman genç sağlıklı iletişimler kurabilmelidir. Çevresi ile uyum ve iletişimde bir müslümanda olması gereken özellikleri barındırabilmelidir. Emin bir kişi olmalı, dirayet sahibi olmalı, hoşgörülü ve mütevazi bir kişilik sahibi olmalı, yalan ve yanlış konuşmamalı, çok konuşup/boş konuşmamalı, iftira ve gıybetten uzak durmalı ve kimse hakkında kötü söz etmemelidir. Bir müslüman tüm bu davranışların hepsini aynı anda hepsi yapılamayabilir veya gözünde çok büyüyebilir. Bunun çözümü de bir müslüman peygamber efendimiz (sav) çok iyi tanımalı ve tüm bu özellikleri peygamber efendimizin sünnet-i seniyye’sinden almalıdır. Bunun içinde çokça hadis okumalı ve hadisleri iyi analiz edip hayatına yansıtabilmelidir.

Bir müslüman gençte olması gerektiğini düşündüğüm ehem konulara değinmeye çalıştık. Akademik Şuur olarak, şuur kısmının altını olabildiğince doldurabilmek akademik kelimesinden daha önem arz etmektedir benim için. Şuur’lu bir neslin öncüsü olabilmek amacındayız. Şuur’lu bir nesil Akademik kelimesinin altını asla boş bırakmayacaktır. Yeter ki şuur’un özünü anlayıp hayatlarımıza yansıtabilirsek Asım’ın nesli olabiliriz inşallah.

Bir müslüman, akademik başlangıcını yapabilmesi için öncelikle, Arapça ve İngilizce’yi bilmelidir. Arapça ile dinimizi ve batının bizden aldığı alimlerin İbni Haldun’ların kitaplarını okumak için öğrenmeliyiz. İlim batıdan çok doğudadır. Batı ilmini doğudan alarak kendi kültürünü, içine katıp geliştirdi. Bizde unuttuğumuz özümüzü eski ilmimizi yeni çağın gerekleri ile tekrar yoğurup günümüze yansıtırsak ilmi batıdan çok kendi içimizde bulacağımıza inanıyorum. Arapça bu noktada çok ehem bir düğümdür. İngilizce ise; bize sadece tebliğ noktasında onlara davamızı ve duruşumuzu anlatabilmek için önem arz ediyor. Düşmanımızı düşmanın silahı ile vurmak gerekmektedir. İlim bizim için en büyük silah olacaktır.

Rabbim tüm gayretlerimizi doğru yola sevk edip, bizden razı olacağı ameller işlememize vesile kılsın. Amin

İbrahim Gündüz

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : aksiyon | gençlik | iman | kitap | sünnet | zaman |