top-logo

14 Ramazan 1440

Ahmet Maranki ile Sigaranın Zararları Üzerine Röportajımız

Ahmet Maranki ile Sigaranın Zararları Üzerine Röportajımız

Biz sizin bir tütün endüstri mühendisi olduğunu biliyoruz dolayısıyla tütünün yapılışından sigaranın dumanına kadar olan safhayı çok iyi biliyorsunuz. Öncelikle bir tütün mühendisi olarak bizlere sigara nedir? Sigaranın içerisindeki maddeler nelerdir? Sigarının maddi zararları nelerdir ? diye başlayarak  sigaranın manevi zararlarına kadar kısa bir giriş yapar mısınız.

Sigara nedir?

Kıyılmış tütünün çok ince kağıda silindir biçiminde sarılmış halidir. Önceleri tiryakilerin elle sardıkları sigara, sonraları makinelerle yapılmaya başlandı. 1861 ve 1875 yıllarında ilk sigara makineleri meydana getirildi. Decoufl6 adlı bir Fransız, 1880’de yaptığı bir sigara makinesini Fransız Rejisi’ne kabul ettirdi. Önceleri dakikada 600 – 800 sigara sarabilecek kapasitede olan bu makineler bugün dakikada 1.300- 1.600 sigara sarabiliyor.

Üretimi

Toplandıktan sonra kurutulan tütünler, üç sene kadar depolarda kendi haline bırakılır. Sonra sigara fabrikalarında tütün tozundan arıtılarak özel nemlendirme odalarında işleme tabi tutulur. Seri halde nemlendirme ve kurutma devam eder. Daha sonra tamburlar içinde döndürülerek yapılacak sigaranın türüne göre, çeşitli kalitedeki tütünler harmanlanır. Bu karışık tütün tekrar özel nemlendirme odalarında bekletilir. Bu tütün döner bıçaklarla çok ince bir şekilde kıyılır. Kıyıldıktan birkaç gün sonra, silindir tüp haline getirilmiş kağıtlar içine otomatik olarak doldurulur.

Bu doldurulan filtreli sigaraların içinde bulunan maddeler ve tesirleri şöyledir;

 1. Filtresi selülozdur ve kanserojendir. Selüloz ısıyla katalizör etki yaptığı zaman kanserojen etkiye sebep olur.
 2. Kağıdı plastik kaplamadır ve kanserojendir. Sigaranın kağıdı niçin plastik kaplıdır? Çünkü Virginia tütünleri yanmadığı için büyük ayalı yapraklı olduğu için bunun yanması için önce plastik yanar ve yaka yaka tütünün yanmasını sağlar.
 3. Tütününde gübreli tarım yapıldıysa, kanserojendir.
 4. İçine katılan fosfor türevleri, fosfor tuzları ve yanıcı tuzlar kanserojendir. Bunlar büyük tütünler yanmadığı için katılır. Yandığı zaman ısı etkisiyle akciğerlerde yoğun balon kanseri gibi küçük hücreli kanserlere sebep olduğu bugün bilimsel olarak açıklanmıştır.
 5. Bunlar gibi parfüm, koku maddeleri katılıyor.

Sigaranın insan neslini yok etmek için kullanılan bir stratejik bir yol olduğunu daha içindekileri sayarken anlayabiliyoruz. Sadece sigara mı? Bunun içinde sigara, puro, pipo, tömbeki  vs. var. Ülkemizde en çok görülen kanser gırtlak kanseri sebebi ise son zamanlarda artan tömbeki tütünüyle nargile bu durumun artmasında büyük etkendir. Bakıyorsunuz üniversite kampüslerinde bile nargile içiliyor. Nargilenin sigaradan daha fazla zararlı olduğunu duyuyorsunuz. Nargilede kullandığınız ne tütünü ve içine katılan nane, limon gibi karışımla içildiğinde yaptığı etki nedir diye detaylı bakmak gerekiyor. Bir nargile tütünü içtiğiniz zaman 2-3 saat içerisinde fazladan 10.000’e yakın fazladan nefes alıyorsunuz.

Dönelim konumuz sigaraya bu sigaranın dumanında  4.000 madde tespit edilmiş bununla ilgili ciddi çalışmalar var. Bunun içinde tütün bekletilmesi sırasında içine katılan böcek öldürme zehirleri dahil. Demek ki dumanında bile 4.000 madde olan bir maddenin bedene yaptığı zararı siz düşünün bunun için www.maranki.com sitemizde çok ciddi çalışmalarımız var Yaşam Enerjisi kitabımızda sigara üzerine yaptığımız çalışmalarımız mevcuttur. Mesela; gizli araştırma merkezlerinde sigara deneyleri yaptık. Sigara içmeden insanların bedenlerindeki hücre yapılarını burada görüntüledik. Biliyorsunuz elinizde ana damarlar var birde kılcal damarlar vardır. Elinizin önce görüntüsünü alıyoruz. Aldığımız görüntüyü ekranın bir köşesine taşıyoruz. Biraz sonra sigara içirdik ve 8 dakika içinde 8 görüntü aldık. 3. Görüntüde  küçük damarlar kayboldu. 5. Görüntüde kolunuzun hiç görüntü vermediğini gözlemledik. Bunun sebebi izahı şöyle; termal makinedeki görüntü kirlien fotoğraf tekniğindeki görüntüleme şöyle olmaktadır; hücreler kasılıp gevşer bu kasılıp gevşemeyle yaklaşık 100 trilyon hücremiz kasılıp gevşedikçe birbirine rezonans etkisi yapar ve bir enerji açığa çıkar. Biz onunla canlanırız, gelişiriz, güleriz, beynimiz çalışır, gözümüz görür, kalbimiz atar. Bu hücrelerimiz bir sebeple engellenirse su kasılıp gevşemeler içtiğimiz sigara gibi kola asitli içecekler, früktoz bazlı gıdalar, mısır şurubundan yapılmış şekerlemeler , florürlü diş macunları, yediğimiz 28 günlük tavuklar, marketlerdeki emülgatörlü gıdalarla ve 10 beyaz dediğimiz gıdalarla bu hücreler kasılıp gevşeyemediği için bunların en tehlikelisi sigara anında kana karışıp 5 dakika içinde kana karışıyor ve hücreler hareket edemiyor. Hareket olmadığından görüntü veremiyor. Düşünün o insanın bir üniversite sınavına girdiğini, çok önemli bir karar aldığını veya araba sürdüğünü en basitinden düşünün. Neden insanlar kızdıklarında sigara içer? İçtiği zaman beyin içtiği zaman beyin damarları daha çalışamaz hale geliyor ve teskin ediyor gibi gözüküyor. Uyuşturucu iğne vurulmuş gibi duruyor. Bir insan sigara içtiğinde sakinleştiğini sanması morfin veya narkotik bir ilaç alıp sızması gibi etkiye maruz kaldığını oturup düşünmesi gerekiyor. Sigara içen sakinleşiyor mu ? yoksa uyuşuyor mu ? uyuşturuluyor mu?

Sigara içen hanımlara sesleniyorum. Sigara içtikleri zaman hanımların ucundaki zarar sıcaklık 800-1.200 santigrat derecedir. Çektiğiniz zaman bu sıcaklık ne oluyor. Bu bölgedeki hücrelerinizi ısıdan dolayı bloke ediyor. Bloke ettiği zaman ne oluyor buruşuyor hücreler ölüyor artı duman ağızdan gittiğinden buradaki zararlı maddeleri cilt çekiyor. Havalandırma için kötü hava olduğunu düşünün bundan dolayısıyla kadınlarımız çirkinleşiyor. Birde hanımların içtiği soslu sigaralar diğer sigaralara göre 3-5 kat daha  Sigara içen kadınlara ithaf olunur.

Evde sigara içenlere sesleniyorum. Evde bir beyefendinin içtiği sigara hanımının ve çocuğunun içtiği bir paket sigaraya eşdeğerdir. Pasif içicilik durumundadır. Yani adamın sigara içmesi hanımının içmemesi değil o içmese de evde bir beyefendinin içmesi evdeki gelişim çağındaki var olan çocuğun immün bağışıklık sistemini yok etmektedir ve buda çok çok önemlidir. İmmün sistemi düşüklüğü yanında görme, işitme, algılamalarda, saç dökülmesinde cilt bozukluklarında da önemli tahribatlara yol açmaktadır. Sigara içenin ailesine zararı var dedik. Bunun yanında bir de bu olayın dini boyutu var.

Diyorlar ki sigara mekruhtur ve bu şekilde biliniyor. Bugün haram diyen alimler var. Pek çok makbul alim, cemiyet ve cemaatlerde sigara neticesi itibariyle haram olmak hükmünü vermişlerdir. Neden diye bu görüştekilerle yapmış olduğumuz istişarelerde;

 1. Her gün 1 paket sigara içsen ayda 10 TL den 300 TL yi hergün getirip dünyayı tehdit eden bir sermayenin eline veriyorsun dışarıya döviz olarak yolluyorsun
 2. Hem  kendini zehirleyerek ikinci bir kısır döngüyle hastalanıp ilaçlara verdiğin parayla 2. Defa ülkene zarar veriyorsun .
 3. Daha da ileri geçerek sakatlanıyorsun ayağın kesiliyor medical bir çöplük yapılıyor ülkemiz
 4. Bütçenden kestiğin paralarla evdeki çocuğunun ekmeğini sağlıklı beslenmesini onun rızkına el koyduğun için zarar veriyorsun.
 5. Allah (c.c) yarattığı bu bedene verdiğin bu zararlardan dolayı hepsini topladığımızda heralde haram demek tabi hüküm olarak bunu ehillerine bırakıyoruz.

Kozmik boyutta baktığımızda sigara içenler süfli yaratıkların esiridir. Bu üç harfliler bunun dumanıyla beslenirler. Görünmeyen yaratıklardır. Dişinizden tırnağınızdan kan mecranızdan bunlar hareket edeler. Bunların beslenme yerleri işte bu dumandır, nikotindir, tordur, zifttir. Bu boyutu Türkiye’de ilk defa açıyorum. Bu bilimseldir ve ortaya konulmuştur. Eskimez kitaplardaki Imam-i Rabbani (Kuddise Sirruhu) Mevlana Halid Hazretlerinden Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine kadar gelen bütün alimlerde gelen bütün eserlerde İbni Davud, Mace, Tırmizi ve Buhari bu söylediklerimizle ilgili bedene zarar verme noktasında alimler bunu ele almışlardır. Ve bugün burada bunun haram olduğunu ortaya koyanlar çıkmaya başlamıştır. Sigara içenler bütün bu maddeleri göz önünde bulundurmalıdır ve zararlarını göz önüne alarak bir kez daha düşünmelidir.

Diğer bir husus dünyanın sigara fabrikalarını kim korur biliyor musunuz ? Devlet görevlileri korur Sanki hastaneler, askeri tesisler gibidir. Bakın buralarda neler üretiliyor ne gördük buralarda biz kısaca değinelim. Bu Amerikadaki fabrikalarda 11 çeşit x sigarasının üretildiğini gördük. 21 çeşit y sigarasının üretildiğini gördük adı y ama 21 farklı çeşidi var. Türkiyeye gönderileni ayrı Avrupaya gönderileni ayrı Amerikada kullanılanı ayrı neden böyle yapılıyor diye milletimizin düşünmesini istiyorum!!!

Nasıl kurtulacağız ?

 1. Bunu bırakmak beyinle olacak düşüncenin gücüyle olacak iradeyle olacaktır. Bu sigaraları kim üretiyor? Neden üretiyor? Neden farklı sigara üretiyor ? Neden bununla ilgili kanunlar geç çıkıyor ? Neden bunlar engellenmiyor ? Neden bugün bu haldeyiz ? Bunları düşünecek ve ben bunu neden içiyorum ? Neden çocuğum böyle doğdu ? neden benim cildim bozuk ? Neden sabahları sopa yemiş gibi uyanıyorum ? Neden böyle dökük bir haldeyim ? Neden bir elmanın tadını alamıyorum ?
 2. Hemen bırakamıyorsak azaltma noktasında küçük sigaralar diğerlerinden daha az zararlıdır. İçeceklerse de yarıya kadar içsinler. Çünkü nikotin ve tar oranı geriye doğru artar tiryakiler sigaranı en ucunu içerler (dip kısmını) zehir oradadır. Yarıya kadar içtiğiniz sigaradaki zarar 5’de 2’dir.
 3. Bizim bu sigarayı bırakanlara önerimiz kainat şifahanesinden zencefil içinde zerdeçalla bunu aldığınız zaman sigaradan olan bütün olumsuzlukları mukazanızdan ciğerinize kadar biranda yok ediyorsunuz. Öksürmelerinizi azaltabiliyorsunuz bu ürünü bunun için ürettik.

 

Yazar : Akademik Şuur


Etiketler : ahmet maranki | sigara | sigara zararları |

Bağımlılık
Bağımlılık

02 Aralık 2015 15:55

Bizler, hemen hemen bağımlılık kriterlerini biliyoruz. Ancak bu bağımlılığı...