top-logo

14 Ramazan 1440

NATO’nun Rusya’ya Son Hamlesi; Karadağ!

NATO’nun Rusya’ya Son Hamlesi; Karadağ!

Rusya’nın son zamanlarda dış politika da sergilediği agresif politikası ile Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu gibi geniş bir coğrafya üzerinde Rus kontrolünü sağlamak istiyor. Son olaylarda Suriye deki gelişmeleri biliyoruz. Balkanlar da ise Osmanlı Devleti zamanından bu yana Slav ırkları üzerinde Protestanlık ile kontrolünü devam ettirmişti.

Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra ise Sırbistan ve Karadağ üzerinde gücünü hissettirme ye devam ettirmek istiyor. Buna karşı NATO üyesi Almanya, Fransa ve İngiltere Suriye de DAİŞ ile Mücadele için askeri tezkere kararlarını parlamentolarında çıkarttı. NATO burada Rusya’ya bir mesaj vermek istiyor. Rusya’yı her durumda kendine tehdit olarak gören NATO’nun son adımı ise Karadağ’ı NATO ya davet etmesi oldu. Rusya ise Karadağ’ın NATO üyesi olmasına karşı çıkmaktaydı. Hatta Karadağ muhalefetine bu noktada her seferinde gizliden destek verip, ülke içi protestoların artmasını istemekteydi.

NATO üyesi ülkelerden Fransa, İngiltere ve Almanya’nın Suriye de askeri mudahelesi NATO ile Rusya’yı askeri açıdan bir savaşa sürükleyebilir mi? Aslında bu herkesin dilinde olan 3. Dünya savaşı için bir kıvılcım oluşturabilir. Peki Türkiye bu güç dengesi içinde nerede yer almalı?

Rusya, NATO ile ciddi bir kriz yaşamak istiyor ve her seferinde bu kıvılcımı ateşe dönüştürmek istiyor. Suriye de ki Türkmenleri bombalamak ile Türkiye’nin sabrını sınıyor, aynı şekilde Kafkaslarda son uçak krizinden sonra Ermeni katliamını kendi hükumetinde gündeme getirip, Türkiye’nin sabrını zorlamaktaydı. Ancak bu noktada Ermenistan’ın mesajı net olmuştur. Rusya’ya Türkiye ile yaşadığı problem için Ermenistan ile ilgili konuyu gündeme getirmesinden rahatsız olduğunu. Rusya’nın problemini Türkiye ile ikili görüşmelerde devam etmesini gerekliliğini dile getirmişti. Bir şekilde Ermenistan Rusya’nın kendisini koz olarak öne sürmesinden rahatsız oldu. Türkiye gerçekten çok ciddi bir sabır göstermek ile doğru adımları attığını düşünüyorum.

Rusya’nın NATO ile yaşayacağı bu krizde Türkiye’nin de içinde olduğu bir coğrafya da patlak verecektir. Burada Bazı dış güçler Rusya’nın bazı noktalarda stratejik noktalarda üstün olmasını istemez iken aynı şekilde güçlenen bir Türkiye’nin hızını da kesmek istiyor. Aslında onlar için 1 taş da 2 kuş durumu olacak. Burada her ne sonuç olursa olsun Türkiye dış ve iç noktada zarar görecektir. Türkiye’nin yapması gereken hukuku üstün tutarak adımlar atıp, Türkiye için atılan adımları iyi okumalı. AB’nin mülteci krizi için size para vereceğiz ve NATO’nun bak senin arkandayız Karadağ’ı NATO’ya alıyoruz gibi mesajları doğru ve yerinde analiz edip adımlar atmalıdır. Tükiye hiç bir devletin dış politikasına malzeme olacak bir ülke değildir.

Sonuç itibari ile Türkiye’yi dış politikada zor günler bekliyor. Allah bizimledir!

İbrahim Gündüz  Bilgisayar Mühendisi

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : ermenistan | güç dengesi | karadağ | NATO | protestanlık | Rusya | Türkiye |