top-logo

15 Sevval 1440

Bağımlılık

Bağımlılık

Bizler, hemen hemen bağımlılık kriterlerini biliyoruz. Ancak bu bağımlılığı tekrar tekrar sorgulamamız da fayda olacağını düşünüyorum. Amacım bağımlılığın nasıl olduğunu sizlere hatırlatmak.

Bağımlılık, psikiyatride yani literatürün ’de DMS ( Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı) adlı kitap da tanımlanmış bir kavramdır aslında. Bu kitap da kimlerin bağımlı olup olmadığı konusunda açıklamalarda bulunmuştur. Bağımlılık üzerine kanaat getirebilecek bazı kriterler durumlar yer almaktadır. Bağımlılığı olan insanlar yaptıkları birçok şeyde ve kullandıkları şeyler üzerinde kontrole sahip olması imkansız dır. Farkında olmadan kişilerin kendisinde bir takım durumlar meydana gelmektedir. Günümüzde baktığımızda sigara bağımlılığı oldukça fazla ve her geçen gün bu durum artmaktadır. Bu durum bizi ölümcül hastalıklarla doğrudan bağlantılı ana risk faktörü olarak belirlenmiştir. Bizler bunu bildiğimiz halde önüne geçmeyi tercih etmiyoruz da bu duruma maruz kalmayı göze alabiliyoruz. Baktığımız da Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sigara alışkanlığı hali hazırda hızını sürdürürse önümüzdeki 10 yıl içerisinde sigaranın neden olacağı ölümler yılda ortalama sekiz milyonu bulacağı tahmin edilmekte. Sigara yüzleş ilmesi zor bir bağımlılıktır. Sigarayı bırakmak isteyip de bunu bırakabilen sayısı oldukça azdır. Birçok yöntem kullanılmaktadır ama ne yazık ki bunların birçoğu başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu nedenden dolayı bunlarda  istikrar sağlanamadığı için başarı elde edilemiyor. Bir de değerler açısından bakarsak, bireyler farklı toplum kültür ve değerlere ait aktörlerdir. Bu bireyi toplun içinde kimliğini oluşturma durumuna da iter. Bağımlılık haline getirilen sigara maalesef ki bir takım olağan durumlara da meydan okuma durumu diyebiliriz.  Sigara içenlerin %75’i, sigara içmenin başkalarının yanında otoriterlik durumu olarak ta sergilenmekte olduğunu düşünüyorum. Bireylerin normatif inşalarını güçlendirmeye yönelik yöresel koşullar tarafından denetlenen durumlar da söz konusu olmaktadır.

Sonuç olarak sigara bağımlılığı beyinde davranış ve bireylerin kişiliği gibi tüm bedeni etkileyen bir hastalık kaynağıdır diyebiliriz. Bu hastalıktan kurtulabilmek için destek alınması gerekir. Bireylerin tüm alıcılarını kapatarak gerek duygusal gerek fiziksel gerekse sosyal katılım durumunu kazandırmaya yönelik bile sigaraya başvurulmaktadır. Bu durumdan kurtulmanın başta insanın iradesi ve istemesiyle olacağına inanıyorum. Kurulan klinikler yardım dernekleri ve bunun dışında bağımlılıkla ilgili sosyal programlara başvurarak atılacak ilk adımda devamının geleceğini ifade edebilirim. Hadi ilk farkında lığı siz yaratın. İlk adımı atan SİZ olun. 🙂

Hasret Kopuz- Sosyolog

Yazar : Hasret Kopuz


Etiketler : bagımlılık | davranış | otoriterlik | psikiyatri | sigara | sosyal |