top-logo

14 Ramazan 1440

Rusya ve Putin’in Amacı Ne Olabilir?

Rusya ve Putin’in Amacı Ne Olabilir?

Son yaşanan uçak krizinden sonra tüm dünya Türkiye ve Rusya krizine yöneldi. Rusya ne kadar da hava sahasını ihlal etmedik dediyse de, Türkiye bu noktada çok başarılı bir şekilde kendini doğru adımları atarak savundu. TSK’nın yaptığı açıklamalar ve yayınladığı belgeler ile ne kadar şeffaf bir tutum sergilediğini tüm dünyaya bunu göstermiş oldu. Acaba bu gelişmeler öncesi ve sonrası için Putin Rusya için ne düşündü? ne düşünüyor?

Öncelikle Rusya’nın Suriye’ye askeri yığınak yapmadan öncesine gidelim. Dolar karşısında ne kadar TL değer kaybetti ise, Rusya’da aynı değeri kaybetti. Hatta daha fazla değer kaybetti diyebiliriz. Sebep olarak petrol ve doğal gaz ile ayakta duran bir Rusya doların yükselmesi ile ekonomisi alt üst oldu. Rusya da ciddi bir kriz var ve bu krizi Rusya’nın Ukrayna müdahalesi öncesinde de vardı. Rusya için bir şeyler iyi gitmediği kesindi. Putin bu noktada Rusya’nın istikrarını düzeltmek için kendi içinde bazı plan ve hesaplamalar yaptı. Ancak hiçbir istediği gibi sonuçlanmadı.

Rusya Dünya savaşlarından yenik çıkmış bir ülke olarak Avrupa ve Dünya’ya karşı kendi içlerinde bir ezikliğini hep hissetti. Nasıl bir millet olduğunu bilemesek de soğuk savaşı hala özledikleri kesin. Putin de Rus milletinin bu özelliğini bildiği için; ülkede ki ekonomik kriz üzerine olan kara bulutları dağıtmak istedi. Tüm hamleleri buna göre yaptı. Önce Ukrayna krizi, daha sonra Suriye askeri yığınağı ve şimdi Türkiye’ye kafa tutma. Türkiye burada ciddi bir sınav vermesi gerekiyordu. Şeffaf bir şekilde bu sınavı tüm dünyaya verip sınavında başarılı olmuştur.

Obama’nın Türkiye’nin yanında olduğunu, Merkel’in her ülkenin kendi sınırlarını koruma hakkının olduğu, İngiliz gazetesinin Putin için ‘havlayan köpek ısırmaz’ manşeti… Putin’in istediği gibi bir destek göremedi.

Peki Putin’in amacı neydi; Amaç Suriye de Türkiye’yi saf dışı bırakıp orta doğu üzerinde daha fazla söz hakkı elde etmek istedi. Türkiye’yi Dünya’ya savaş yanlısı, terörizme destek olan bir ülke konumuna getirip Suriye’nin geleceği üzerine deki söz hakkını elinden almak istedi. Ancak Türkiye bu noktada zor ve ciddi sınavını başarı ile geçti diyebilirim. Ancak kara bulutlar dağılmış değildir. Aynı sağduyu ve şeffaflık ile Türkiye’nin dik duruşunun devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : hava sahası | hava sahası ihlali | obama | putin | Rusya | TSK | Türkiye | uçak |