top-logo

15 Sevval 1440

Paramızı yönetebiliyor muyuz?

Paramızı yönetebiliyor muyuz?

Bir insanın çalışması ve çalışmasının karşılığında kazandığı ücret için 3 temel gider kalemi vardır. Bunlar barınma, giyim ve yeme içmedir. Bir birey aslında en temel şekilde bu 3 ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadır. Kazancını bu 3 ihtiyaç doğrultusunda harcamaktadır.

Ancak gelişen kapitalist sistemde insanlara 3 temel ihtiyaçtan fazla ihtiyacı olduğu psikolojisi dayatılmaktadır. İnsan psikolojisine göre hazırlanan reklam filmleri ve toplumda oluşturulan psikoloji insanların ilk sırada yer alan ihtiyaç listesini alt üst etmek ile birlikte birey ekonomisini, aile ekonomisi ve ülke ekonomisini de alt üst etmektedir.

Birey olarak paramızı yönetebiliyor durumundayken paramızı yönetememe durumuna düşüyoruz. Bu da bireyler için hiç bitmeyen ihtiyaçlarına karşılık kısıtlı ekonomik imkanlar için şu soruyu akıllara getirmektedir. Gerçekten paramızı yönetebiliyor muyuz. Gerçekten kendimizi yönetebiliyor muyuz?

Ülke ekonomisi için bir çok şey söyleyen bizler, doların yüksekliğinden, enfilasyondan, yaşamın pahalılığından söz ederken. Aslında eskimeyen telefonumuz için yeni bir telefon alma da yarışır. Yemediğimiz yemeği çöpe atarken hiç doymayan nefis için tıka basa doymak için yarışmaktayız.  Aynı şekilde eskimeyen elbise için sırf marka olduğu için poşet poşet alışveriş yapmaktayız.

Her birey; birey olarak bireysel olarak ekonomisini kontrol altına alabilirse bir aile olduğu zaman aile ekonomisinide doğru adımlar ile kontrol edebilecektir. Bunun için istek mi ihtiyaç mı kararını verebilmelidir. Parasal olarak birşeyler almaya karar verdiğimiz zaman aslında bir başka şeyi almaktan vazgeçmenin kararını vermiş oluyoruz. Buda birey ve aile ekonomisinde olduğu gibi ülke ekonomisinde de bazı kararlar verildiğinde bir başka şeyden vazgeçilmektedir.

İslami bir inanışta olduğumuz için bizim için herşeyin fazlası dinen israf konumundadır. Ahiret de mizan terazisi kurulduğunda “… ömrünü nerde tükettin, gençliğini nerede yıprattın, malını nerede kazanıp nereye harcadın, öğrendiği ilimle nasıl amel ettin…” bu sorularla karşılaşacağız. Mizan terazisinde kazanan tarafta olabilmemiz için sadece paramızı değil kendimizi de yönetebilmeliyiz. Akıp geçen gençliğimizi de zamanımızı da yönetebilmeliyiz….

 

İbrahim Gündüz

Yazar : İbrahim Gündüz


Etiketler : ekonomi | para | sistem | yönetim |