top-logo

15 Sevval 1440

Marjinal Pencere

Marjinal Pencere

Gezi olayının etkilerinin halen vatandaşın üzerinde hissettiği malumunuz, fakat kötü bir alışkanlığımız var, hatalarımızdan ders çıkarmamak gibi. Bunu Kürt sorununda da yaşadık, yapılmak istenen her yenilikte de yaşıyoruz, gezi meselesinde de yaşadık. Bu hatalardan ders alma konusunda Avrupa’nın bizden biraz önde olduğu kesin.

1517 senesinde Martin Luther, Wittenburg kilisesinin kapısına 95 maddelik bir bildiri asar ve reformu başlatır. Akabinde bu amaç için dönemin Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman ile de görüşür, maddi ve manevi yardımda görür. Ertesinde kilise baskısından usanan birçok insan Martin Luther’e inanır, reform başarıya ulaşır ve nihayet Rönesans, Sanayi İnkilabı derken Avrupa’nın bugünkü durumu hepimizin bilgisi dahilinde.

Bir anlık reform gibi kurulu bir düzeni tamamen düzenleyecek bir düşüncenin günümüz Türkiye’sin de ki bakış açısıyla değerlendirildiğini düşünelim. Yani Martin Luther kiliseye bildiriyi astığında insanlar olaya eğer ‘’sen bizim düşmanımız Osmanlıdan yardım alıyorsun, reformun arkasında gizli güçler var, ülkemizi bölmek istiyorlar’’ gibi fikirleri savunsaydı, ne reform kalırdı nede zincirleme gelişen diğer gelişmeler. Aslında bakıldığında suçlamalar yanlış değil aksine hepsi biraz incelense doğru olduğu da ortaya çıkar, fakat mesele konunun nereden veya kimden geldiği olmamalı mesele konunun içeriği olmalı.
Birçok gelişmiş medeniyet için ‘’know how’’ yani bir işin nasıl yapıldığı yada yapılacağı önemliyken bizim memlekette ‘’know who’’ yani konunun nereden geldiği yada kim tarafından söylendiği en önemli değer yargısı olmuş vaziyette.

Bir yatırımı, bir fikri, bir yazıyı, bir sözü, bir olayı değerlendirirken artık kimin yaptığıyla değil, nasıl yapıldığıyla ilgilenirsek ve kim yaparsa yapsın doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilirsek, işte o zaman kendi reformumuzu yapabilir ve bunu tabana yayıp kalıcı olmasını sağlayabiliriz.

Eymen Koç – Ekonomist

Yazar : Eymen Koç


Etiketler : gezi | gezi olayları | know how | marjinal | martin luther | osmanlı | pencere |